Доброго дня, адвокати та юристи сайту! Я вже користувався вашою адвокатською допомогою і Ви завжди давали мені грамотні юридичні консультації, за що дуже хочу сказати Вам велике спасибі. Без вашої допомоги, я б точно не впорався з попереднім питанням.
Але довелося знову звернутися до Ваших послуг з питанням щодо спадщини. Ситуація така: не так давно у мене помер батько, а він володів власним автомобілем і заміським будинком, які були оформлені саме на нього. Він залишив заповіт, за яким побажав залишити будинок і машину саме мені.
Але, крім цього, у нього була друга дружина (це його другий шлюб) і дочка, яка є моєю сестрою. Таким чином, у нас виникла серйозна суперечка про те, хто повинен отримати спадок.
На мою думку, вони не спадкоємці, заповіт адже явно вказує на те, що це майно маю отримати саме я. Як я розумію, якщо дане майно перебувало в особистій власності мого батька, він мав повне право розпоряджатися ним і самостійно призначати спадкоємців.
Але мої сестра і мачуха так не вважають. Вони визнали факт того, що батько залишив заповіт на мене, але вказують на існування обов'язкової частки у спадщині, яка належить їм. Моїй сестрі було 17 років на момент смерті батька, на думку мачухи, і вона, і сестра мають право на певну частку. Не могли б Ви допомогти розібратися нам у цьому питанні?
Добрий день! Так, на загальних підставах Ви праві, розділ спадщини між спадкоємцями за заповітом відбувається в першу чергу, адже Ви були призначені спадкоємцем з волі самого померлого.
Але відразу обмовимося про те, що існують обов'язкові частки у спадщині, які отримують близькі родичі спадкодавця і саме про це Вам і говорила Ваша мачуха.
На момент смерті вашого батька вона була його дружиною. Можливо, мати була пенсійного віку або визнана в законному порядку недієздатною або перебувала на утриманні померлого. Адже обов'язкова частка у спадщині означає те, що незалежно від волі спадкодавця, яку той виклав у своєму заповіті, обов'язкову частку від усієї спадщини, тобто половину того майна, яке вони могли б наслідувати за відсутності самого заповіту - мають пенсіонери (батьки, чоловік або дружина, діти померлого), недієздатні або обмежено дієздатні родичі, які були на утриманні померлого. Таким чином, можливо, що навіть за наявності заповіту на Ваше ім'я, мати і Ваша сестра повинна отримати половину спадщини, яка б перейшла їй при законному спадкуванні. Але це може бути і не так, все необхідно докладно проаналізувати і, перш ніж дати однозначну відповідь на це питання, адвокату слід, як мінімум, ознайомиться із спадковою справою у нотаріуса.
Крім цього, на момент смерті спадкодавця Ваша сестра була неповнолітньою, а це означає, що вона теж має право на отримання обов'язкової частки. У підсумку, якщо б при законному спадкуванні кожен учасник отримав по третині від майна, то в даному випадку дружина і дитина вашого батька мають отримати по 1/6, а Ви 2/3 спадщини.
Виходить, що навіть за наявності заповіту, Вам все одно доведеться віддати обов'язкові частки іншим спадкоємцям, якщо терміново Ви не заручитесь підтримкою знаючого юриста із сімейних питань. Але щоб процес розподілу спадщини не перетворився на затяжні суди, необхідно правильно підготувати документи і врахувати всі моменти, які можуть послужити «зачіпкою» для інших сторін, щоб отримати більшу частку або постаратися визнати заповіт недійсним, але Ваше питання вимагає більшого розбору, телефонуйте, а краще звертайтесь особисто!