Добрий день, консультанти в питаннях спадкового права. Звертаюся до Вас, оскільки мені здається, ніхто більше не зможе допомогти, а Ви неодноразово давали хороші і слушні поради з питань оформлення спадщини моїм знайомим. Справа в тому, що мої батьки мали двох дітей, тобто мене - сина і мою сестру - дочка. Батько помер ще в 2002 році і залишив у спадок заповіт на мене, тобто частину квартири, при цьому сестра спадкоємицею не була зазначена.
Мати в той час перебувала на обліку в психоневрологічному диспансері. Правда, мені не повідомили, що я є спадкоємцем половини квартири і вступив у спадщину всієї квартири один. Через кілька років мама оформила дарчу на всю квартиру виключно на сестру, про це я також не знав. Мама недавно померла і так я дізнався і про договір дарування і про спадщину. Сестра квартиру вирішила продати після того, як оформила свої права на нерухомість. Я є інвалідом Чорнобиля, не працюю, не маю житла, живу від батьків далеко.
У квартирі, яку сестра вирішила продавати, все майно придбано було мною; ремонт я також робив сам, крім усього, доглядав матір, яка перебувала на обліку в психоневрологічному диспансері, при цьому сестра ні в чому участі не брала. У мене виникає питання, чи можу я оскаржити заповіт матері або дарчу на сестру в суді і вступити у спадок, залишений батьком, через кілька років після його смерті. Також мене цікавить, чи можу я оскаржити правильність складання заповіту мамою, адже вона лікувалася в психоневрологічному диспансері, на всю квартиру сестрі і чи можна вивести з її частини мою частину спадщини.
Звичайно, Ваша ситуація трохи заплутана, але для досвідченого і професійного юриста по спадкових справах не складе жодних труднощів в усьому розібратися, тим більше враховуючи ту обставину, що Ваша мати перебувала на обліку в психоневрологічному диспансері і, можливо, в момент підписання важливих документів про дарування і про заповіт свого майна, могла бути не здатна розуміти значення своїх дій та керувати ними. Якщо Ви не відмовлялися від права спадщини на законних підставах або за заповітом, тоді Вам необхідно звернутися до адвоката по спадкових питанням, який напише позов до суду для того, щоб за всіма правилами і законами відновити право власності на спадщину, згідно із заповітом від батька, а також підготує позовну заяву про визнання заповіту і договору дарування недійсним.
Але зробити це потрібно негайно, поки не пішло багато часу, після того, як Ви дізналися про існування заповіту та договору дарування нерухомого майна. Крім усього, Ви можете через суд вимагати від сестри фінансової компенсації, тобто, щоб вона повернула Вам частину грошових коштів, витрачених на утримання матері та майна спадкової квартири, компенсувати ремонтні роботи і т.д. Але всі ці питання вимагають участі грамотного адвоката з питань спадщини, який збере необхідні докази у справі, запросить свідків, отримає за допомогою адвокатського запиту необхідні медичні довідки та витяги з історії хвороби, а також ініціює проведення посмертної судово-медичної експертизи в суді для встановлення факту того, що мати, яка перебувала на обліку в психоневрологічному диспансері, в момент підписання у нотаріуса заповіту та/або договору дарування перебувала в такому стані, що не могла бути здатна розуміти значення своїх дій та керувати ними.