Здрастуйте. Звертаюся до Вас не в перший раз, спасибі, допомогли з питанням про бездіяльність нотаріуса та прийняття спадщини моєю подругою. На цей раз звертаюся особисто я, адже, моя проблема набагато складніша і заплутаніша, вже без вашого особистого втручання в судову справу не обійтися. Загалом, ситуація в тому, що кілька місяців тому помер і мій батько. У нього раніше була земельна ділянка з невеликим дерев'яним будинком в Києві, а також житло в місті Вишгороді, що неподалік Києва. Він зніс київський дерев'яний будинок і останні пару років займався будівництвом цегляного будинку, а я йому допомагав у цьому. Ми разом купували будівельні матеріали, разом будували фундамент, стіни і дах.
Будинок повністю ще не добудований, офіційно ніде на батька не переоформлений. Після його смерті у мене на руках залишився заповіт на старий дерев'яний будинок та земельну ділянку, але про квартиру, що знаходиться у Вишгороді ніде ні слова не написано. Крім усього іншого, в самому заповіті цю ділянку з будинком поділено навпіл між мною і сестрою. Але оскільки дідусь (батько мого батька) ще живий і йому більше 75 років, то він також претендує на певну частку в цій спадщині, як такий, що є спадкоємцем першої черги і має право на обов'язкову частку у спадщині, незалежно від того, що вказано в заповіті.
Поки я збирав документи на подачу заяви про спадкування, сестра вмовила діда відмовилися від своєї частки на її користь. Але, це ще не все, тому що в цей же час далекі родичі, з якими ми завжди були не в ладах, також почали збирати документи, оскільки самі хочуть забрати спадщину. Заповіт-то на старий будинок написано, а не на новий, та й квартира, як я розумію, що у Вишгороді не входить в заповідане майно. Я розумію, що в будь-якому випадку буде вступ у права спадкування тільки через суд. Мені от цікаво, оскільки родичі намагаються оскаржити спадщину, чи зможуть вони це зробити? Чи є у них шанси?
Спасибі, що знову звернулися за допомогою адвоката по спадкових спорах. Згодні, що цього разу Ваша проблема значно складніша, ніж попередня. Але тут справа швидше в складності збору та оформленні документів на спадщину, узаконення недобудови і, власне, сам спір у суді, який збираються розпалити Ваші родичі. Отже, для початку Вам слід все-ж подати заяву про вступ у спадщину до нотаріуса, далі - звернутися до адвоката по спадкових спорах, щоб не ускладнювати ще більше непросту ситуацію із спадковою справою і відмовою дідуся від своєї частини спадщини на користь вашої сестри. Саме юрист допоможе точно з'ясувати всі підводні камені вашої спадкової справи і відсудити ту частину, що покладена Вам по заповіту і Закону. Ініціювати судовий розгляд слід вже на даній стадії, так як будинок не був оформлений і Ви брали активну участь у його будівництві, а це означає, що за допомогою адвоката по спадку Ви зможете відсудити право власності на частину тих матеріалів, що були використані при будівництві. Щоб оформити прийняття спадщини, суд, за клопотанням адвоката, зажадає всі документи на будинок, які Вам надалі доведеться оформити для отримання права власності, проте не на ім'я батька, а на своє. Крім того, адвокату по спадкових справах слід також ознайомиться і, в тому числі, із заповітом, що конкретно залишив Ваш батько, а також витребувати адвокатським запитом офіційно завірені нотаріусом документи, що підтверджують відмову вашого діда від своєї частки у спадщині на користь вашої сестри.
Незрозуміла роль далеких родичів в спадковій справі. Так як за законом у першу чергу успадковують: діти, чоловік (дружина) і батьки померлого. Це має місце бути тільки на ту частину, що не значиться в заповіті і не є обов'язковою частиною дідуся. Крім цього, у Ваших родичів документів буде як мінімум на 3 менше, оскільки заповіт і відмовні документи сестри і діда будуть у Вас на руках. Власне, ці документи і стануть згодом вирішальними на Вашу користь. Особливо, якщо врахувати, що Ви особисто допомагали батькові з будівництвом, що повинні будуть підтвердити свідки, яких підготує до справи адвокат по спадковим справам. Тому можете сильно не переживати, що Вас позбавляють спадщини далекі родичі.
Але якщо сумніви у Вас все ж залишаються - надішліть копії або фотографії заповіту та інших наявних у Вас документів, а ми допоможемо Вам вирішити проблему на Вашу користь.