Громадяни, яким доводиться звертатися за послугами в нотаріальну контору, у багатьох випадках потрапляють в розгубленість, притому, коли стикаються з неправомірними діями нотаріусів, які в свою чергу люблять створити ту атмосферу таїнства нотаріальної професії, де нотаріуса прийнято вважати царем і богом. Однак все має свої межі і рамки. Так і нотаріусам заборонено безпідставно вводити людей в паніку, відмовляючи у вчиненні нотаріальних дій. Одна із таких ситуацій сталася з громадянкою Чкаловою С.І., яка звернулася до нотаріуса для оформлення спадкового майна.
Скарга про визнання дій нотаріуса неправомірними та зобов'язання вчинення дій
Адвокат склала скаргу для С.І. Чкалова, яку подала в суд. Скарга стосувалась безпідставності відмови у вчиненні нотаріальних дій, стосувалась відмови виконання нотаріальних процесів нотаріусом Київського нотаріального округу - назвемо його «Н.». Коли у громадянки Чкалова С.І. помер батько, відкрилася спадщина, житловий будинок під Києвом. Після того, як громадянка Чкалова звернулася до нотаріуса, щоб оформити права на спадщину законними методами, нотаріус безпідставно відмовив їй у видачі свідоцтва про право на спадщину. Обгрунтував це тим, що спадщина обтяжене іноземним елементом. Громадянка Чкалова С.І. переконана, що дії нотаріуса абсолютно неправомірні і просить професійної юридичної допомоги у досвідченого юриста по спадковим справам в питанні про визнання дій нотаріуса неправомірними та зобов'язання вчинення дій.
Чкалова С.І. пояснила нашому юристу, що даний будинок був власністю її бабусі, яка перед смертю заповіла будинок своїм двом синам - гр-ну Чкалову В.М. і Чкалову М.П. (Батьку клієнта), який прийняв спадщину фактично, оскільки жити в будинку і оплачувати всі матеріальні витрати і податки по будинку. Другий за заповітом спадкоємець, до нотаріуса не звертався, в права на спадщину не вступав, заяв на відновлення строків прийняття спадщини не подавав, строки позовної давності вийшли, а тому вона вважає себе єдиним законним спадкоємцем будинку.
Юрист нашої фірми склала заяву зі скаргою в суд на відмову у вчиненні нотаріальних дій нотаріусом Київського нотаріального округу «Н.». У заяві виставлені чітків вимоги- визнати дії нотаріуса неправомірними та зобов'язати вчинити необхідні дії щодо оформлення спадкового майна в законному порядку, а саме, видати громадянці Чкалова С.І свідоцтво про право на спадщину.
Суд позов про визнання дій нотаріуса неправомірними та зобов'язання вчинення дій задовольнив
Розглянувши всі матеріали і докази по справі, судова колегія знаходить дії нотаріуса неправомірними та необгрунтованими. На думку суду, громадянка Чкалова С.І, у відповідності зі ст.1268 ЦКУ, зобов'язана провести державну реєстрацію майна. Звернувшись до нотаріуса «Н.» для оформлення права на спадщину та одержання свідоцтва про право на спадщину, останній відмовив у виконанні дій необгрунтовано та незаконно. У відповідності до ч.1 ст.1296, ч.1 ст. 1297 ЦКУ заявник мала повне право отримати свідоцтво на нерухоме майно, вагомих перешкод до чого суд не знаходить. Суд вирішив:
- визнати дії нотаріуса неправомірними;
- зобов'язав нотаріуса «Н.» вчинити дії, за якими заявник змогла б узаконити спадкове майно.
У підсумку суд повністю задовольнив заявлені вимоги юриста зі спадковимм справ, яка представляла в суді інтереси громадянки Чкалова. Задоволена рішенням судового питання Чкалова С.І. буде незабаром додатково звертатися до нашого досвідченого юриста за висококваліфікованої допомогою в інших справах.