Розподіл спадкового майна дуже тонкий процес, при якому майно між спадкоємцями розподіляється за законом в тих частках, розмір яких залежить від декількох факторів, таких як черговість спадкоємства, якого характеру були родинні стосунки із спадкодавцем, тощо.
До юристів по спадковому праву звернулися троє громадян, умовно назвемо їх «К», «П» і «Л». Всі зазначені особи є спадкоємцями визначеного майна. Дані громадяни просять юриста допомогти вирішити справу про розподіл спадкового майна, яким вони не можуть розпоряджатися на власний розсуд тому, що частка цієї спадщини може бути унаслідувана їх родичкою, яка не вступає у спадок і не вимагає своєї частки. Клієнти нашої компанії «К», «П» і «Л» попросили скласти позовну заяву до суду до громадянки «О». У позові просили юриста зазначити, що позивачі просять від суду розділити спадкове майно, яке залишилося їм у спадок від їхнього батька. Наш адвокат погодилася взятись за цю справу та представляти інтереси своїх клієнтів «К», «П» і «Л» в судовій справі про розподіл спадкового майна.
Суд по розподілу спадкового майна
У суді адвокат по спадковим справам пояснила суду, що позивачі звернулися із заявою до суду з таких підстав:
20.05.2012 р. померла громадянка «М», яка залишила заповіт, згідно з яким позивачу «К» повинен по спадку перейти будинок, який знаходиться в с. Ковалівка, Київської області. Позивачу «П» повинен перейти грошовий внесок і авто, а дачний будинок із ділянкою землі 20 соток повинен був перейти позивачеві «Л». А з тієї причини, що померла була одружена з громадянином «З», останньому було виділено його обов'язкову частину спадщини у вигляді 1/6 частки. Всі спадкоємці оформили нотаріально спадщину, отримавши свідоцтво про право на спадщину.
Коли громадянин «С» помер 30.11.2012 р., 1/6 частка належного йому майна може бути успадкована законним методом, його спадкоємцями, ким є його сестра - відповідач по справі, громадянка «О». Між позивачами і спадкоємицею угоди про добровільний поділ майна досягнуто не було, інформації щодо оформлення спадкового майна громадянкою «О» у позивачів немає, в зв'язку з цим вони не можуть ні проживати в спадковому будинку, а так само дачній ділянці, ні оформити їх продаж. Позивачі просять суд розділити спадкове майно наступним чином:
Автомобіль загальною вартістю 41 250 гривень передати громадянину «П», а 1/6 частину в грошовому еквіваленті передати відповідачу. Грошовий внесок на суму 50 000 гривень виділити громадянину «П». Житловий будинок із земельною ділянкою, на загальну вартість 130 000 гривень, що знаходиться в с. Ковалівка, Київської області, передати громадянину «К», а 1/6 частину в грошовому еквіваленті передати відповідачу. Земельна ділянка вартістю 30 000 гривень передати громадянину «Л», а 1/6 частину в грошовому еквіваленті передати відповідачу.
Відповідач громадянка «О» позов визнала, та пояснила, що громадянин «С» є її рідний брат, а так само, що коли брат помер, вона вступила в спадщину тільки лише по грошовому вкладу, який йому належав. На частку спадщини, що залишився у спадок її братові від померлої дружини, відповідач не претендує і відмовляється від нього на користь позивачів. Відповідач в добровільній формі склала з позивачами угоду на розділ майна. У відповідності з угодою відповідач є позбавленою своєї частини спадщини у вигляді 1/6 частки на користь позивачів, до позивачів не пред'являє ніяких претензій і не вимагає із них грошової компенсації.
Вислухавши сторони, вивчивши матеріали справи, та керуючись ч. 2 ст. 1278 ЦК України суд вирішив:
Позовні вимоги позивачів «К», «П» і «Л», задовольнити та визнати позивачів власниками всього спадкового майна, що залишилося від спадкодавця громадянки «М» із причини відмови відповідача від своєї частки у спадщині.
Юрист по спадковим справам у суді професійно надала допомогу в розподілі спадку громадян, що звернулися. «К», «П» і «Л» повністю задоволені результатом судової справи.