Тільки недавно до Вас зверталася за порадою і Ви мені дуже допомогли, залишила свій позитивний відгук на форумі, тепер склалася така ситуація, що мені знову потрібна Ваша допомога. Справа в тому, що зовсім недавно помер мій батько. Смерть настала від нещасного випадку на роботі. Після себе він залишив приватизовану квартиру в Оболонському районі міста Києва. Квартира під час приватизації була розділена на рівні частини між батьком, матір'ю і двома дітьми, тобто мною і моєю сестрою.
На сьогодні моя мати бажає успадкувати житло і вже звернулася за допомогою до адвоката. Правда, мій дідусь, батько мого батька, ще живий. Мене цікавить, чи не буде вступ в спадок на квартиру важким процесом, адже у мами слабке серце і її бажано не хвилюватися. Адже я, моя сестра і дідусь зовсім не претендуємо на спадщину батька. Чи необхідно нам усім писати заяву про те, що ми відмовляємося від батьківської частини квартири чи це все сформується само собою, якщо ми не будемо подавати заяву про права вступу в спадщину. Крім усього, батько був інвалідом другої групи і мав ощадкнижку, чи є якісь новини з цього приводу? Крім усього, мене цікавить, які документи необхідно подавати при зверненні до нотаріуса для фактичного прийняття спадщини?
З вашого запитання зрозуміло, що спадковою масою виступить тільки частина в приватизованій квартирі, яка належала батьку на праві власності, а також внесок, який знаходиться на ощадкнижці у фінансовій установі. Не обов'язково (але бажано) тим особам, які є спадкоємцями за законом звертатися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини або про відмову від неї. Всі, хто зареєстрований і проживає в квартирі, можуть отримати право на спадщину автоматично (без звернення до нотаріальної контори), тому що фактично продовжують проживати і проживали на момент смерті разом із спадкодавцем. Тим же, хто бажає відмовитися від права на спадщину батьківської частки квартири, бажано прийти особисто до нотаріуса і написати свою відмову від спадщини на користь іншої особи. Ви хочете оформити квартиру після вступу в спадщину на свою маму, тобто вона повинна стати повноправною власницею батьківської і своєї часток.
За законом порядок спадкування свідчить, що Ваша мама, щоб вступити в права спадщини, протягом 6 місяців повинна подати заяву про те, що згодна прийняти спадщину. Тут немає нічого важкого або складного, до того ж Ви полегшуєте їй завдання тим, що відмовляєтеся від своїх частин у спадщині. Щодо того, чи потрібно Вам всім писати відмову, думаю, так потрібно. Вона не сформується автоматично, потрібно писати кожній зареєстрованій в квартирі особі окрему заяву на відмову, щоб пізніше не було причини у кого-небудь із спадкоємців оскаржити спадщину або визнати свої права на неї в суді.
Відмова від спадщини також повинна подаватися протягом шести місяців від дати смерті батька. З документів Вам будуть потрібні свідчення, що підтверджують факт смерті, довідка за місцем проживання померлого, документи, що підтверджують спорідненість, мамин паспорт, а також заповнена форма про реєстрацію за місцем проживання. Якщо у Вас виникають питання, телефонуйте - будемо раді відповісти!