Добрий день! У мене не так давно померла бабуся, яка мала квартиру у власності. Заповіти вона залишити не встигла, адже дуже боялася цього питання і вважала поганим знаком.
У моєї бабусі було два сини - мій батько і дядько, а її чоловік помер ще раніше бабусі. Як я знаю, саме її діти є першочерговими спадкоємцями і мають виняткове право на отримання спадщини.
Мій батько почав процес отримання спадщини, але так вже вийшло, що він помер у результаті серцевого нападу. Тепер у нас виникла незрозуміла ситуація, адже ми не можемо визначити, хто і в яких частках повинен успадковувати квартиру бабусі.
Дядя намагається всіма способами переконати нас у тому, що тепер він єдиний спадкоємець і саме він має право на 100 відсотків спадщини. Але ми з братом не впевнені в цьому, адже чули про спадщину обов'язкової частки при спадковій трансмісії і що така практика існує в нашій країні.
Хотілося б дізнатися детальніше про смерть спадкоємця і його спадщину, а саме, чи відходить його частка до інших спадкоємців, які стоять вище в черзі на спадок, або вона переходить вже безпосередньо його родичам. Ви вже допомагали мені раніше з інших питань, так що впевнений в тому, що Ви виручите нас і цього разу.
Доброго дня! Звичайно, ситуація склалася не така вже й проста, але її можна вирішити. Як відомо, є категорія спадкоємців за законом, які мають право на частину спадщини, незалежно від змісту заповіту, - це право на обов'язкову частку у спадщині. Також, законом передбачено коло осіб, які мають те саме право на обов'язкову частку у спадщині. До них відносяться малолітні, неповнолітні та непрацездатні діти спадкодавця (померлої людини, чиє майно успадковується), його непрацездатний чоловік (дружина), а також непрацездатні батьки. Такі особи мають право на спадщину в розмірі половини тієї частини спадщини, яка належала б їм при спадкуванні за законом, незалежно від того складено заповіт чи ні.
Як можна зрозуміти з вашого звернення, на момент смерті бабусі, її син (тобто Ваш батько), був ще живий і встиг заявити свої права на отримання спадщини. Таким чином, спадщина вже була фактично поділена на дві рівні частини між двома синами вашої бабусі.
Виходить, що Ваш батько вже встиг заявити себе як спадкоємець, а це означає, що другий син бабусі, а саме Ваш дядько, ніяк не може отримати 100 відсотків успадкованого майна. Він у будь-якому випадку збереже свої 50 відсотків, але ніяк не отримає більш цього, навіть за допомогою знаючого адвоката.
Звичайно, у вашому випадку може бути застосована спадкова трансмісія, а саме, спадок, на який заявив право Ваш батько, переходить його спадкоємцям, тобто Вам з братом. Знову ж, протягом певного часу Ви можете звернутися до нотаріуса і заявити право на проведення трансмісії, тобто про переведення частки вашого батька на Вас і вашого брата. Але тут слід прийти на консультацію до адвоката по спадковим питанням, щоб уточнити деталі.
Якщо у вашого батька немає інших першочергових спадкоємців, то його спадщину поділять порівну між синами. Таким чином, Ваш дядько повинен отримати 50 відсотків, а Ви - по 25.
Але на ділі процес цей не такий простий, як здається, так що цілком може знадобитися допомога професіонала. Дуже важливо правильно скласти документи, щоб потім не виникло проблем з прийняттям спадщини. У зв'язку з цим рекомендуємо Вам звернутися за юридичними послугами в оформленні спадщини вже зараз!