Лугинський районний суд Житомирської області
Справа № 2а/0612/7118/11
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2013 року смт.Лугини
Лугинський районний суд Житомирської області
в складі : головуючого - судді Нечуй Б.П.
при секретарі - Кравчук К.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Лугини справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
03.08.2011 року позивач звернувся в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі, в якому просив визнати неправомірними дії та зобов'язати відповідача здійснити з 01.03.2010 року відповідно до ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із врахуванням середнього заробітку по Україні для призначення і перерахунку пенсії, що передує року звернення за перерахунком пенсії.
Позовні вимоги позивача обґрунтовуються посиланням на те, що з 01.09.1997року він отримує пенсію за віком. Після призначення пенсії він продовжує працювати і працює по даний час. Отже, відповідно , він має право на перерахунок пенсії за кожні наступні 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії.
Таким чином, після спливу 24 місяців страхового стажу в березні 2010 року він звернувся з відповідною заявою до УПФУ в Лугинському районі про перерахування пенсії із врахуванням середньої заробітної плати і стажу та надав всі необхідні документи.
Після його звернення в березні 2010 року за перерахуванням пенсії УПФУ в Лугинському районі застосував показник заробітної плати за 2007 рік усупереч ч.4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Вважає, що УПФУ в Лугинському районі при перерахунку його пенсії у 2010 році повинен був застосувати показник середньої заробітної плати за 2009 рік, а не за 2007 рік.
Позивач в судове засідання не з'явився, надіслав заяву про слухання справи у його відсутності.
Представник управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі в судове засідання не з'явився, надіслав заперечення у якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог за безпідставністю та необґрунтованістю, справу слухати у його відсутності.
Дослідивши докази по справі, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Лугинському районі та отримує з 01.09.1997 року пенсію за віком та продовжував працювати. В березні 2010 року позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії, як працюючому пенсіонеру, згідно ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». УПФУ в Лугинському районі зробило перерахунок пенсії і на дане звернення надало відповідь ( вих..№ 3841/Д-09 від 29.07.2011 року) , що при перерахунку пенсії для розрахунку заробітку, з якого обчислюється пенсія, була застосована середня заробітна плата працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік. За таких обставин між сторонами виник спір щодо дій відповідача при перерахунку пенсії працюючому пенсіонеру та застосування показника середньої заробітної плати працівників відповідно ст.ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам, у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється пунктом 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ (з наступними змінами та доповненнями) (далі по тексту - Закон № 1058). Вказана норма закону передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.
Наведена редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом "б" підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-6 визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008. Аналізуючи відновлену (діючу) норму абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону № 1058 перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону. Частина перша статті 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Відповідно до частини 2 статті 40 Закону № 1058 одним з показників, який враховується в формулі визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії є середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, а не за перерахунком вже призначеної пенсії.
При цьому суд зазначає, що термін «обчислення пенсії» у правовому розумінні тотожний терміну «призначення пенсії», а не перерахунку.
Виходячи з наведеного при перерахунку пенсії не підлягає врахуванню показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для призначення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, у зв'язку з визнанням даних змін до Закону неконституційними, оскільки приписами Закону №1058 в редакцій чинній з 22 травня 2008 року, застосування такого показника при перерахунку пенсії не передбачене.
Правове розуміння понять «середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України» та «показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії» є різними правовими категоріями.
Згідно змісту вищенаведених норм законів правила частини першої статті 40 Закону № 1058 при перерахунку пенсії застосовуються з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід), а частина 2 цієї ж статті передбачає формулу для обчислення, а не перерахунку пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України.
Виходячи з наведеного середня заробітна плата працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується як складова для призначення пенсії відповідно до ч.2 ст.40 Закону № 1058 і є величиною постійною не змінною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначенні заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії. Тобто під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії.
Враховуючи наведене правові підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік відсутні, показник середньої заробітної плати застосовується виключно для призначення пенсії, застосування його для перерахунку є безпідставним.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.8,19,22 Конституції України, ст.ст. 40, 42, 45, 48, 87 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", постановою Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 року, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, ст.ст. ст. ст. 9, 11, 71, 99, 100, 158-163,186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити за безпідставністю.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Лугинський районний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя: Б. П. Нечуй