Справа № 2/593/59/2014
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" жовтня 2014 р. м.Бережани
Бережанський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді Шміло В.І.
при секретарі Макійчук Г.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бережани справу за позовом ОСОБА_1 до Курянівської сільської ради, Бережанського району, Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до Бережанського районного суду із позовом до Курянівської сільської ради, Бережанського району, Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно, яке складається із земельної ділянки площею 0,85 га, розташованої на території Курянівської сільської ради, с. Павлів, Бережанського району, Тернопільської області, посилаючись на те, що по причині відсутності правовстановлюючого документу - оригіналу державного акту на право власності на земельну ділянку, вона, як єдина спадкоємиця першої черги, за законом, позбавлена можливості, в позасудовий спосіб, в передбаченому законом порядку, прийняти спадщину, яка залишилася після смерті її матері - ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1.
В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала та пояснила, що її матері - ОСОБА_2 належала земельна ділянка площею 0,85 га, розташована на території Курянівської сільської ради, с. Павлів, Бережанського району, Тернопільської області, згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії - ІІ-ТР № 011386 від 18 грудня 2001 року. ІНФОРМАЦІЯ_1 її мама - ОСОБА_2 померла, після чого відкрилась спадщина за законом на вищезгадане спадкове майно. За життя мама заповіту не складала та вона, як єдина спадкоємиця першої черги за законом в строк до шести місяців фактично вступив в управління та володіння, спадковим майном, що залишилась після смерті матері, оскільки проживала із спадкодавицею на час відкриття спадщини, і заяви про відмову від прийняття спадщини в нотконтору не подавала. Фактичною перешкодою в реалізації її права на спадкування є те, що на спадкове майно у вигляді земельної ділянки немає правовстановлюючого документу - оригіналу Державного акту на право власності на земельну ділянку, який б підтверджував право померлої мами на таке майно, що й змусило її звернутися до суду.
Представник відповідача - Курянівської сільської ради, Бережанського району, Тернопільської області в судове засідання не з"явився, однак подав в адресу суду письмову заяву, в якій зазначив, що заперечень щодо даного позову не має і просить судове засідання проводити у його відсутності.
Представник третьої сторона без самостійних вимог - відділу Держземагенства у Бережанському районі, Тернопільської області ОСОБА_3 в судовому засіданні не заперечує щодо задоволення даного позову.
Суд, заслухавши пояснення позивачки, представника третьої сторони без самостійних вимог - відділу Держземагенства у Бережанському районі, Тернопільської області ОСОБА_3, розглянувши та дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до задоволення, виходячи з наступних підстав :
Відповідно до ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов"язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
У відповідності зі ст.ст. 1217, 1220, ч.1 ст.1225 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. Право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підстава, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкоємця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народженні після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно ч.3 ст.1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку у шість місяців, він не заявив про відмову від неї.
Судом встановлено, що за життя, матері позивачки - ОСОБА_2 належала земельна ділянка площею 0,85 га, розташована на території Курянівської сільської ради, с.Павлів, Бережанського району, Тернопільської області, що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серії ІІ - ТР № 011386 виданим 18 грудня 2001 року Курянівською сільською радою, Бережанського району, Тернопільської області, а також витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за № 4099 виданим 20 грудня 2013 року відділом Дерземагенства у Бережанському районі, Тернопільської області, та довідкою № 161 від 20.12.2013 року відділу Дерземагенства у Бережанському районі, Тернопільської області
ІНФОРМАЦІЯ_1, мати позивачки- ОСОБА_2. померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 виданим 10 березня 2010 року виконкомом Курянівської сільської ради, Бережанського району, Тернопільської області, після чого відкрилась спадщина за законом на спадкове майно, у вигляді земельної ділянки площею 0,85 га, розташованої на території Курянівської сільської ради, с. Павлів, Бережанського району, Тернопільської області.
За життя мати позивачки заповіт не складала та позивачка, як єдина спадкоємиця першої черги за законом в строк до шести місяців фактично вступили в управління та володіння вищезгаданим спадковим майном, оскільки постійно проживала разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, що підтверджується будинковою книгою, і заяви про відмову від прийняття спадщини в нотаріальну контору не подавала.
Крім цього, судом встановлено, що перешкодою в реалізації позивачки її законних прав та інтересів, стала відсутність на ім'я померлої мами правовстановлюючого документу - оригіналу державного акту на право власності на земельну ділянку, яка є спадковим майном. Усунути цю перешкоду та реалізувати такі права і інтереси позивачки можливо лише в судовому порядку.
Із свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 виданого 18 червня 1970 року вбачається, що позивачка являється дочкою померлої ОСОБА_2.
Також, із свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_5 виданого 04 березня 1973 року виконкомом Курянівської сільської ради, Бережанського, Тернопільської області, вбачається, що позивачка 04 березня 1973 року уклала шлюб із гр. ОСОБА_4, після чого змінила своє " д.п. ОСОБА_1" на прізвище чоловіка "ОСОБА_1".
Проаналізувавши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позивачка, як єдина спадкоємиця першої черги за законом, прийняла спадкове майно, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 мами - ОСОБА_2, яке складається із земельної ділянки площею 0,85 га, розташованої на території Курянівської сільської ради, с. Павлів, Бережанського району, Тернопільської області, яким померла правомірно володіла за життя, а тому позовні вимоги позивачки слід задовольнити та визнати за нею право власності на дане спадкове майно.
З огляду на вищевикладене, керуючись ст.ст. 10, 14, 60, 213, 215 ЦПК України; ст.ст.1216, 1217, 1220, 1221,1225, 1261, 1268 ЦК України, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, як за єдиною спадкоємицею першої черги за законом право власності на спадкове майно, яке складається із земельної ділянки площею 0,85 га, розташованої на території Курянівської сільської ради, с. Павілів, Бережанського району, Тернопільської області, згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії - ІІ-ТР № 011386 виданого 18 грудня 2001 року Курянівською сільською радою, Бережанського району, Тернопільської області, яке залишилося після померлої, ІНФОРМАЦІЯ_1 мами - ОСОБА_2.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Тернопільської області через Бережанський районний суд протягом 10 діб з моменту його проголошення.
Суддя В.І.Шміло