19.02.2014 Провадження № 6а/235/7/14 справа № 2а-11649/2011
УХВАЛА
19 лютого 2014 р. Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
у складі головуючого - судді Філь О.Є.
при секретарі - Гужеля А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 5 у м.Красноармійську подання Відділу державної виконавчої служби Красноармійського міськрайонного управління юстиції про заміну способу та порядку виконання постанови суду,-
ВСТАНОВИВ:
14.02.2104року Відділ державної виконавчої служби Красноармійського міськрайонного управління юстиції звернувся до суду з поданням про заміну способу та порядку виконання виконавчого листа № 2а-11649/2011 від 08.11.2013 p., зазначивши, що на виконанні у відділі державної виконавчої служби Красноармійського міськрайонного управління юстиції знаходиться виконавчий лист № 2а-11649/2011 від 08.11.2013 року, виданий Красноармійським міськрайонним судом Донецької області про зобов'язання УПФУ в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області здійснити нарахування та виплату на користь ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком як дитині війни з 01.03.2011 року по 23.07.2011 року, виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком, встановленої ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», з урахуванням виплачених сум допомоги як дитині війни.
ОСОБА_1 з 01.03.2011р. по 23.07.2011 р. проведено нарахування до пенсії, як дитині війни, виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком, встановленого ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з урахуванням виплачених сум у розмірі 840,72 грн.
Оскільки для проведення виплат пенсіонерам даної категорії в розмірах, визначених рішенням суду кошти в державному бюджеті на даний час не передбачені, просять суд, вирішити питання заміни способу і порядку виконання виконавчого листа № 2а-11649/2011 від 08.11.2013 року та стягнути з УПФУ в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 підвищення пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком як дитині війни за період з 01.03.2011р. по 23.07.2011р.. у розмірі 840,72 грн.
Сторони в судове засідання не з'явились, про розгляд справи були повідомлені належним чином.
Відповідно до ч.І ст. 41 КАС України, в зв'язку з неявкою сторін, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши заяву про заміну способу та порядку виконання рішення суду, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що на підставі ст. 263 КАС України заява підлягає повному задоволенню з наступних підстав.
В провадженні Красноармійського міськрайонного суду Донецької області знаходилась справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до УПФУ в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити нарахування і виплату допомоги «Дітям війни».
Постановою Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 14.09.2011 року вказаний адміністративний позов було задоволено, визнано неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області по не нарахуванню та невиплаті щомісячної доплати до пенсії ОСОБА_1, як дитині війни, за період з 01.03.2011р. по 23.07.2011 року, виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком, встановленої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Зобов'язано УПФУ в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області здійснити нарахування та виплату на користь ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком як дитині війни з 01.03.2011р. по 23.07.2011 року, виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком, встановленої ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», з урахуванням виплачених сум допомоги як дитині війни.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 14.03.2012 року апеляційну скаргу УПФУ в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області залишено без задоволення. Постанову Красноармійського міськрайонного суду від 14.09.2011 року у справі № 2а-11649/2011 за позовом ОСОБА_1 до УПФУ в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити нарахування і виплату допомоги «Дітям війни» залишено без змін.
На підставі постанови Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 14.09.2011 року, 08.11.2013 року було видано виконавчий лист.
ОСОБА_1 з 01.03.2011р. по 23.07.2011 року проведено нарахування до пенсії, як дитині війни, виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком, встановленого ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з урахуванням виплачених сум у розмірі 840,72 грн.
Листом УПФУ в м.Красноармійську та Красноармійському районі щодо реалізації рішень судів по справах пенсіонерів - дітей війни повідомило, що відповідно до ст.7 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, а 14.06.2011 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік», яким встановлено, що в 2011 році норми і положення статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного Фонду України на 2011 рік. Постановою Кабінету Міністрів України №745 від 06.07.2011 року «Про встановлення розміру виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» встановлено, що дітям війни до пенсії, або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги оплачується 49,80 грн. у відповідності до нори Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік».
22.12.2011 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про Державний бюджет України», яким встановлено, що у 2012 році норми і положення статей 5 та 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.
06.12.2011 року верховною Радою України прийнято Закон України «Про Державний бюджет України», яким встановлено, що у 2013 році норми і положення статей 5 та 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.
Відповідно до п.9 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011 кошти Пенсійного фонду України спрямовуються на фінансування виплат пенсій у солідарній системі, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та використовуються виключно за призначенням і вилученню не підлягають.
Бюджетним Кодексом України встановлено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Бюджетні призначення, джерелом фінансування яких є державний бюджет, визначаються законом про Державний бюджет.
Відповідно до ч. 2 ст. 95 Конституції України включно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Відповідно до ст.73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду використовуються на виплату видатків, передбачених цим Законом. Використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом заборонено.
Для проведення виплат пенсіонерам даної категорії в розмірах, визначених рішенням суду кошти в державному бюджеті на даний час не передбачені.
Таким чином, виникли обставини, що виключають можливість виконання відповідного рішення у повному обсязі.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган. Водночас судові рішення у справах, пов'язаних із соціальними виплатами, які мають зобов'язальний характер щодо проведення таких виплат, не належать до зазначених у згаданій статті видів рішень, що унеможливлює їх виконання без зміни його способу.
Як вбачається із ч.І ст. 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Відповідно до листа ВАСУ від 13.06.2013 р. N 846/12/13-13, частина 1 ст. 263 не містить виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Суди повинні враховувати, що підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим. Таким чином, зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання. Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат. При цьому адміністративний суд повинен виходити з розміру заборгованості боржника перед стягувачем, що виникла під час виконання судового рішення.
Згідно довідки від 12.12.2013 року ОСОБА_1 з 01.03.2011р. по 23.07.2011р. проведено нарахування до пенсії, як дитині війни, виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком, встановленого ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з урахуванням виплачених сум у розмірі 840,72 грн.
Оскільки виконати постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 14.09.2011 року у спосіб і порядок встановлений судом неможливо в зв'язку з відсутністю грошових коштів у УПФУ в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області, та у зв'язку з нарахуванням доплати до пенсії як дитині війни з 01.03.2011р. по 23.07.2011р., у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком^встановленого ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з урахуванням виплачених сум у розмірі 840,72 грн., суд вважає необхідним змінити спосіб і порядок виконання постанови Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 14.09.2011 року, а саме стягнути з УПФ України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області на користь ОСОБА_1 підвищення до її пенсії, відповідно до вимог ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» за період з 01.03.2011р. по 23.07.2011р. у розмірі 840,72 грн.
Керуючись ст. 263 КАС України,
УХВАЛИВ:
Подання Відділу державної виконавчої служби Красноармійського міськрайонного управління юстиції про заміну способу та порядку виконання постанови суду - задовольнити повністю.
Змінити спосіб і порядок виконання постанови Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 14.09.2011 року по справі № 2а-11649/2011 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення грошової допомоги дитині війни.
Стягнути з Управління Пенсійного Фонду України в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області, ідентифікаційний код 37869345, за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, підвищення пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком, як дитині війни за період з 01.03.2011р. по 23.07.2011р. у розмірі 840,72 грн.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Донецького Апеляційного адміністративного суду через Красноармійський міськрайонний суд протягом п"яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя: