Справа № 254/7516/13-а
Провадження № 2а/254/201/2013
ПОСТАНОВА
іменем України
23 вересня 2013 року м. Донецьк
Будьоннівський районний суд м. Донецька у складі:
Головуючий-суддя Сенчишин Ф.М.
При секретарі Мінченко А.С.
За участю представника відповідача Шамріної О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу адміністративної юрисдикції за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м. Донецька про визнання рішення відповідача протиправним, зобов'язання відповідача до вчинення певних дій,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернулася в суд із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м. Донецька, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача № 736 від 23 серпня 2013 року про відмови врахувати при перерахунку пенсії державного службовця їй суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішенн6я соціально-побутових питань і суми індексації заробітної плати, зазначені у довідці Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька № 39 від 19 серпня 2013 року, які враховуються при розрахунку пенсії та з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
- зобов'язати відповідача здійснити з 08 серпня 2011 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця призначеної позиваці в розмірі 90 відсотків суми заробітної плати з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, від сукупного оподатковуваного доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань і суми індексації заробітної плати;
- зобов'язати відповідача при подальшому підвищенні пенсії державним службовцям відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії їй здійснювати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань і суми індексації заробітної плати, які відображені у довідці Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька № 39 від 19 серпня 2013 року.
Позивачка ОСОБА_2, належним чином та завчасно сповіщена про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явилася. Надала суду письмову заяву, за якою підтримала в повному обсязі заявлені позовні вимоги та доводи позовної заяви, на яких вони ґрунтуються. Просить справу розглянути у її відсутність.
Представник відповідача УПФУ в Будьоннівському районі м. Донецька Шамріна О.М. в суді заперечила проти задоволення позовних вимог оскільки зазначені позивачкою виплати до складу заробітної плати не входять, тому підстави для перерахунку раніше призначеної їй пенсії відсутні.
Вирішуючи заявлені позовні вимоги суд виходить з наступного:
ОСОБА_2 працювала в Управлінні Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька.
З 08 серпня 2011 року позивачці Управлінням Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м. Донецька була призначена пенсія як державному службовцю.
22 серпня 2013 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, в якій просила здійснити перерахунок пенсії у відповідності до довідки, наданої 19 серпня 2013 року Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька про розмір матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення та індексації грошових доходів.
Рішенням відповідача від 23 серпня 2013 року № 736 позивачці відмовлено в перерахунку пенсії за вказаною довідкою з посилання на те, що зазначені в довідці види виплат не входять до переліку виплат, які враховуються при призначенні (перерахунку) пенсії державним службовцям.
За змістом статті 37 Закону № 3723-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР «Про оплату праці» (далі Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-ХІІ передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788001 «Про пенсійне забезпечення» (далі Закон № 1788-ХП) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-ІУ) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Такі висновки викладено в постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року в справі за аналогічним позовом фізичної особи до Державної податкової інспекції у м. Харцизьку Донецької області, Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії.
Згідно частини першої статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України (цією статтею Кодекс доповнено Законом України від 06.07.2010 № 2747-ІУ) рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Те саме стосується і сум індексації заробітної плати, на які також було нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Враховуючи викладене, оскаржуване рішення відповідача є протиправним, підлягає скасуванню, і позивачка має право на перерахунок пенсії у відповідності до вимог ст. 45 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01 вересня 2013 року.
Оскільки суд не має можливості вирішувати позовні вимоги на майбутнє, без наявності спірних правовідносин, позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача враховувати усі види оплати праці при виникненні права на черговий перерахунок пенсії, задоволенню не підлягають.
Згідно вимог ч. 1 ст. 94 КАС України на користь позивачки з Державного бюджету України слід присудити понесені нею та документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 9, 11, 14, 71, 99, 100, 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м. Донецька про визнання рішення відповідача протиправним, зобов'язання відповідача до вчинення певних дій - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління пенсійного фонду України в Будьоннівському районі міста Донецька № 736 від 23 серпня 2013 року щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку пенсії за ст. 33 Закону України «Про державну службу».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі міста Донецька здійснити перерахунок ОСОБА_2 з 01 вересня 2013 року пенсії державного службовця з урахуванням фактично отриманих нею сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення та індексації грошових доходів, з яких сплачено страхові внески, і виплату такої пенсії з урахуванням фактично отриманих сум.
У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_2 - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_2 з Державного бюджету України судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 34 (тридцять чотири) гривні 41 (сорок одна) копійка.
На постанову може бути подана апеляційна скарга в Донецький апеляційний адміністративний суд через Будьоннівський районний суд м. Донецька протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Головуючий: