Адвокаты по наследственным делам
Отзывы о нас
Влюбилась в Ваш сайт!!! Какие же Вы умнички!!! Очень хочется пожелать Вам творческих успехов, динамичного развития и материального благополучия!

Этот портал просто офигенный. Без всякого сомнения необходимый и простой в пользовании интернет проект.

Этот сайт - обалденный. Thanky! Несомненно полезный и удобный портал.
Наши услуги

Вопрос к юристу по наследству:

Статьи
Право власності на спадок

Право власності на спадок Визнання прав власності на спадок (зразок судової справи), позовна заява про спадщину

Наследство по завещанию: раскрываем юридические ...

Наследство по завещанию: раскрываем юридические секреты Завещание необязательно гарантирует выполнение воли наследодателя, ведь в некоторых случаях можно признать завещание недействительным

про визнання неправомірними дій відповідача та про зобов'язання здійснити перерахунок і виплату доплати до пенсії за проживання в зоні посиленого раді - Богуславський районний суд Київської області - Якутюк В. С.

  1. ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а-15364/11 Провадження № 2-а/1004/7846/2012 ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2012 року

Богуславський районний суд Київської області в складі головуючого судді Якутюка В. С., розглянувши у порядку скороченого провадження в залі суду в м. Богуславі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області про визнання неправомірними дій відповідача та про зобов'язання здійснити перерахунок і виплату доплати до пенсії за проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю, як непрацюючому пенсіонеру, потерпілому від Чорнобильської катастрофи, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувшись до суду з даним позовом, просить визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області у проведені перерахунку доплати до пенсії йому, як непрацюючому пенсіонеру, що проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю.

Згідно положень ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач просить зобов'язати відповідача провести перерахунок і виплатити йому недоотримані суми щомісячної доплати до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.

Відповідач у термін передбачений ст. 183-2 КАС України не подав заперечення на позов.

Позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Позивач являється особою, яка постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю і як непрацюючий пенсіонер згідно положень ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на щомісячну доплату до основної пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.

Відповідач в даному випадку до 23 липня 2011 року діяв неправомірно та не приймав до уваги рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008, яким було визнано неконституційним п. 28 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", яким було внесено зміни в ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому з 22 травня 2008 року діяли положення статті 39 вказаного Закону, яка визначає, що пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають у зоні посиленого радіоекологічного контролю, підвищуються у розмірі однієї мінімальної заробітної плати, так як відповідно до ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Позов згідно положень ч. 2 ст. 99 КАС України підлягає задоволенню за період з 01 липня 2011 року по 23 липня 2011 року відповідно до вимог ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки з 23.07.2011 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України № 745 від 6 липня 2011 року «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету, яка була прийнята на виконання Закону № 3491-УІ від 14.06.2011 року, яким визначено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраж дали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 13, ст. 178 з наступними змінами), статті 6 Закону Ук раїни «Про соціальний захист дітей війни»(Відомості Верховної Ради Ук раїни, 2005 р., № 4, ст. 94 з наступними змінами), статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(Відомості Верхов ної Ради України, 1992 р., № 29, ст. 399 з наступними змінами) застосову ються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду Ук раїни на 2011 рік».

Рішенням Конституційного Суду України № 20-рп/2011 від 26.12.2011 року визнано таким, що відповідає Конституції України (є конституційним), пункт 4 розділу VII „Прикінцеві положення" Закону України „Про Державний бюджет України на 2011 рік"

від 23 грудня 2010 року № 2857І з наступними змінами.

З 01 січня 2012 року набрав чинності Закон України «Про державний бюджет України на 2012 рік», прикінцевими положеннями якого установлено (п.3), що у 2012 році норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраж дали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 13, ст. 178 з наступними змінами), статей 5, 6 Закону Ук раїни «Про соціальний захист дітей війни»(Відомості Верховної Ради Ук раїни, 2005 р., № 4, ст. 94 з наступними змінами), … застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи із наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.

Конституційний Суд України 25 січня 2012 року в справі № 3-рп/2012 за конституційним поданням правління Пенсійного фонду України щодо офіційного тлумачення положень статті 1, частин першої, другої, третьої статті 95, частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України, пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з окремими положеннями Конституції України, роз'яснив, що в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 95, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України та пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з положеннями статті 6, частини другої статті 19, частини першої статті 117 Конституції України треба розуміти так, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Враховуючи зазначені роз'яснення Конституційного Суду України, а також положення пункту четвертого прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік»від 23 грудня 2010 року № 2857І, пункту третього прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2012 рік»від 22 грудня 2011 року №4282-УІ, суд не знаходить підстав для задоволення вимог позивача про перерахунок пенсії за період починаючи з 23 липня 2011 року.

З урахуванням викладеного та керуючись ст.ст.11, 17, 18, 99, 100, 183-2, 256 КАС України, ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", п. 4 прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік»від 23 грудня 2010 року № 2857І, п. 3 прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2012 рік»від 22 грудня 2011 року №4282-УІ, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10- рп/2008, рішенням Конституційного Суду України від 26.12.2011 року № 20- рп/2011, рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 року № 3- рп/2012, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області у проведенні перерахунку доплати до пенсії ОСОБА_1, як непрацюючому пенсіонеру, що проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю, згідно положень ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області провести перерахунок з урахуванням фактично виплачених сум та виплатити ОСОБА_1 недоотриману суму щомісячної доплати до основної пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати за період з 01 липня 2011 року по 23 липня 2011 року відповідно до вимог ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, враховуючи зміни діючого законодавства щодо встановлення нових розмірів мінімальної заробітної плати за цей період.

Постанова підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.

Сторони звільнити від сплати судового збору.

Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, а в разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя: В. С. Якутюк

Рейтинг: 4.7/5, основан на 25 голосах.

Вам будет интересно:

Про внесення зміни до пункту 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 9 червня 2011 р. № 553, Кабінет Міністрів України

Про внесення зміни до пункту 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 9 червня 2011 р. № 553 На часткову зміну пункту 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 9 червня 2011 р. № 553( 553-2011-р ) "Про національного координатора з питань реалізації Стамбульського плану дій по боротьбі з корупцією" — із зміною, внесеною розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18 липня 2012 р. № 479, призначити Національним координатором з питань реалізації Стамбульського плану дій по боротьбі з корупцією Антикорупційної мережі для Східної Європи та Центральної Азії Організації економічного співробітництва та розвитку заступника Міністра юстиції України — керівника апарату Сєдова Андрія Юрійовича, увільнивши від цих обов’язків Ворону Дмитра Миколайовича.

Закінчився груповий етап турніру з міні-футболу із розіграшу Кубку "ФЕМІДИ"

«ВСУВас»11:2Солом’янський районний суд м. Києва«Феміда»6:2Голосіївський районний суд м. Києва«Школа Суддів»Розглядається*ПротестВищий адміністративний суд України«ЮСТУС» («JUSTUS»)5:2Київський ...

В Україні переписали Правила дорожнього руху

У понеділок, 11 лютого, на закритому засіданні Кабінету міністрів була прийнята нова редакція правил дорожнього руху (ПДР).

У Південній Кореї брата президента засудили за хабарництво

Лі Сан Дик з 2007 по 2011 рік отримав від двох банків, що опинилися у важкому фінансовому становищі близько 750 мільйонів вон.





Юридическая практика:
Про визнання права власності на половину частини ...

Про визнання права власності на половину частини спадкового будинку У юридичній практиці часто бувають такі випадки, коли в питаннях оформлення спадщини, законні спадкоємці або спадкоємці за ...

Про усунення перешкод у здійсненні права на спадкування ...

Про усунення перешкод у здійсненні права на спадкування та визнання права власності в порядку спадкування за заповітом Починаючи процес нотаріального оформлення спадкового майна, громадяни часто зіштовхуються із перешкодами, які можна вирішити ...

Про визнання заповіту недійсним та усунення від ...

Про визнання заповіту недійсним та усунення від права на спадкування У своїй юридичній практиці адвокати по спадковим питанням зіткнулися із такою цікавою справою, коли клієнт просив допомогти ...


Консультации по наследству:
Розділ спадкової нерухомості після смерті

Добрий день, шановні юристи по спадкових спорах! У мене виникла ситуація, з якою просто своїми знаннями, незважаючи на те, ...

Відновлюємо термін вступу в спадщину

Добрий день, консультанти. Мені дуже потрібна допомога адвоката у спадкових питаннях. Справа в тому, що звертаюся до Вас не ...

Оформлення спадщини після смерті батька

У нашій родині сталося величезне горе. Крім того, що помер батько, так і ще почалися розборки з приводу спадщини батька. З'явилися ...


Новости наследственных дел:
На сегодняшнем заседании правительства планируется ...

На сегодняшнем заседании правительства планируется рассмотреть план мероприятий по выполнению СА с ЕС Кабинет министров Украины на сегодняшнем заседании рассмотрит план мероприятий по выполнению соглашения об ассоциации с Евросоюзом. Об этом говорится в повестке дня заседания на сайте правительства.

Судья не может считаться независимым от политического .

Судья не может считаться независимым от политического влияния, если его карьера зависит от изменчивого политического вектора, - Я.Романюк 22 декабря во время заключительного заседания Наблюдательного Комитета проекта Совета Европы «Усиление независимости, эффективности и профессионализма судебной власти на Украине» Председатель Верховного Суда Украины Ярослав Романюк заявил, что «одним из самых опасных с точки зрения формирования независимой судебной системы на современном этапе факторов является политическая составляющая».

Прокурор Донецкой области пытается в суде оспорить ...

Прокурор Донецкой области пытается в суде оспорить его люстрацию Руководителю прокуратуры Донецкой области Николаю Франтовскому не удалось с первого раза обжаловать свое увольнение с должности через люстрацию, сообщает «Первая инстанция».


Рекомендации пользователей:
1676b6902a1c6c119988b3b7eb617bca