Адвокаты по наследственным делам
Отзывы о нас
Для меня это была огромная находка! Третью неделю разбираюсь развлекаюсь учусь на ресурсе и валить отсюда не собираюсь. Интересно, здорово!

Благодарим всех за качественную работу. Этот интернет проект -,действительно, сейчас - неповторимый в своем роде. Как здорово, что есть такие так необходимые всем интернет порталы. Интернет портал достаточно многофункционален в использовании. На нем здорово проводить свободное время - просто и быстро.

Этот интернет проект отличный! Пользовался очень часто. Этот интернет портал ждет хорошее будущее. Желаю удачи. Хотелося б видеться с Вашими работами чаще!
Наши услуги

Вопрос к юристу по наследству:

Статьи
Право власності на спадок

Право власності на спадок Визнання прав власності на спадок (зразок судової справи), позовна заява про спадщину

Наследство по завещанию: раскрываем юридические ...

Наследство по завещанию: раскрываем юридические секреты Завещание необязательно гарантирует выполнение воли наследодателя, ведь в некоторых случаях можно признать завещание недействительным

про визнання дій кандидата в народні депутати України протиправними - ВСТАНОВИВ: 13 - Київський апеляційний адміністративний суд - Грибан І.О.

  1. КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
  2. УХВАЛА

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2-а-12585/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Добрянська Я.І.

Суддя-доповідач: Грибан І.О.

УХВАЛА

Іменем України

"24" вересня 2012 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючий-суддя Грибан І.О.

судді Беспалов О.О., Парінов А.Б.

за участі :

секретар с/з Печенюк Р.В.

пр-к відповідача Боядін В.С.

розглянув у судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу представника кандидата в народні депутати України ОСОБА_4 -ОСОБА_5 на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 20 вересня 2012 року у справі за позовом кандидата в народні депутати України ОСОБА_4 до кандидата в народні депутати України ОСОБА_6 про визнання дій кандидата в народні депутати України протиправними -

ВСТАНОВИВ:

13.09.2012р., кандидат в народні депутати України ОСОБА_4 ( далі -Позивач) звернувся в суд з позовом до відповідача - кандидата в народні депутати України ОСОБА_6 про визнання протиправними дій останнього, як кандидата в народні депутати України, щодо передвиборчої агітації за кошти з джерел, відмінних від його виборчого фонду; агітацію, що супроводжувалась наданням виборцям безоплатно товарів, а саме: мобільних телефонів, фотоапаратів та пластівців.

Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 20 вересня 2012 року у задоволенні позовних вимог кандидата в народні депутати України ОСОБА_4 відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, представник позивача подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Судом першої інстанції встановлено, що Позивач ОСОБА_4, відповідно до Постанови Центральної виборчої комісії від 07.08.2012 року № 181 «Про реєстрацію кандидатів у народні депутати України, висунутих Партією регіонів, в одномандатних виборчих округах»зареєстрований кандидатом народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 223.

Відповідно до Постанови Центральної виборчої комісії від 03.08.2012 року № 147 «Про реєстрацію кандидатів у народні депутати України, які балотуються в одномандатних виборчих округах у порядку самовисування»ОСОБА_6 зареєстрований кандидатом в народні депутати України, який балотується в одномандатному виборчому окрузі № 223 у порядку самовисування.

Позивач дізнався з інтернет-видання «Українська правда»за адресою http:// кіеv.ргаvdа. соm.uа/news/504dc094d1891/, зокрема із статті під назвою «Регіонал Мельник змушує торговців продавати продукти під його ім'ям», автора якої не зазначено, що кандидат в народні депутати по виборчому округу № 223 ОСОБА_6 відкриває дитячі майданчики та роздає цінні подарунки. Зокрема в статті зазначалося, що: «8 вересня 2012 року ОСОБА_7, зять ОСОБА_6, на відкритті дитячого майданчика біля будинку 53-г по вулиці Щербакова, що в м. Києві, роздавав мобільні телефони, фотоапарати та пластівці, - розповів Тищенко, відзначивши, що все це роздавалося з наметів громадської організації «Кияни передусім».До зазначеної статті були додані фотографії на яких зафіксований зять ОСОБА_6 - ОСОБА_7, який роздає присутнім подарунки.

Також позивач зазначав, що доказом факту проведення вказаного заходу є повідомлення на персональному сайті ОСОБА_7 в мережі Інтернет за адресою http://уаlоуоу.кіеv.иа/?р=3470 під назвою «ОСОБА_7 запрошує 8 вересня на відкриття дитячого майданчика по вул. Щербакова, 53-Г».

Стверджуючи про порушення відповідачем вимог ст.74 Закону України «Про вибори народних депутатів України», якою закріплено перелік обмежень щодо ведення передвиборної агітації, Позивач наголошував, що, з доданих до статті фотографій вбачається, що на заході були присутні не лише діти, але й дорослі, вулиця Щербакова знаходиться в межах 223 одномандатного виборчого округу, а отже присутні дорослі на даному агітаційному заході є потенційними виборцями ОСОБА_6

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не доведено в судовому засіданні факт проведення відповідачем - кандидатом в народні депутати України ОСОБА_6 передвиборної агітації.

Апеляційну скаргу мотивовано тим, що суд першої інстанції дав невірну оцінку обставинам справи та наявним доказам, зокрема не звернув увагу на те, що Громадська організація «Кияни передусім», зареєстрована з 2008р., здійснює активну громадську діяльність в Шевченківському районі м.Києва і асоціюється у виборців з ім'ям ОСОБА_6, оскільки останній є Почесним Головою цієї громадської організації.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.

Основні засади, організацію і порядок проведення виборів народних депутатів України визначено Законом України «Про вибори народних депутатів України».

Відповідно до пункту 4 частини 5 статті 11 названого Закону проведення передвиборної агітації є одним з етапів виборчого процесу.

Як визначено ч. 1 ст. 68 передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата у депутати або партію - суб'єкта виборчого процесу. Передвиборна агітація може здійснюватися в будь-яких формах і будь-якими засобами, що не суперечать Конституції України та законам України.

Статтею 74 Закону визначений перелік обмежень щодо ведення передвиборної агітації, згідно ч.13 якої заборонено проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів (крім товарів, що містять візуальні зображення назви, символіки, прапора партії, за умови, що вартість таких товарів не перевищує три відсотки мінімального розміру заробітної плати), послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей. Така передвиборна агітація або надання виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей, що супроводжується закликами або пропозиціями голосувати за або не голосувати за певну партію чи кандидата у депутати або згадуванням назви партії чи імені кандидата, є непрямим підкупом виборців.

Позивач стверджує, що відповідачем неправомірні дії щодо підкупу виборців здійснювалися у спосіб наданням виборцям Громадською організацією «Кияни передусім»на відкритті дитячого майданчика біля будинку 53-г по вулиці Щербакова, організованому зятем відповідача ОСОБА_7, - безоплатно мобільних телефонів, фотоапаратів та пластівців

В судове засідання до суду апеляційної інстанції позивач та його представник не з'явилися, подали заяву про розгляд справи у їх відсутності. Додаткових доказів до апеляційної скарги не надавали. До позовної заяви позивачем додано роздруківку статті з Інтернету, належним чином не посвідчену, джерело походження якої є сумнівним.

З наданих позивачем ксерокопій фотокарток не вбачається, що на вказаному позивачем заході відбувалася безоплатна передача мобільних телефонів та фотоапаратів громадянам. На фотокартках відсутнє зображення наметів громадської організації «Кияни передусім». Клопотання позивачем про виклик та допит в якості свідків учасників заходу а ні суду першої інстанції , а ні апеляційному суду не заявлялися.

Як вірно було встановлено судом першої інстанції, що не заперечувалося представником позивача, на відкритті дитячого майданчика біля будинку 53-г по вулиці Щербакова в м. Києві, 8 вересня 2012 р.. жодних закликів щодо голосування за ОСОБА_6 не здійснювалося, та взагалі не згадувалося про відповідача ні як про кандидата в народні депутати України, ні як просто громадянина. Відповідач взагалі не був присутнім на вказаному заході.

Слід відзначити, що в матеріалах справи відсутні і докази того, що зазначений вище товар безоплатно роздавався і Громадською організацією «Кияни передусім».

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Позивачем не надано суду належних та достовірних доказів саме надання кандидатом в народні депутати особисто, чи опосередковано через уповноважених осіб матеріальних цінностей під час передвиборної агітації.

Отже, суд апеляційної інстанції приходить до однозначного висновку про відсутність з боку відповідача, як кандидата у народні депутати України по одномандатному виборчому округу № 223 дій, що можуть бути розцінені як непрямий підкуп виборців.

Доводи, викладені в апеляційній скарзі, також не спростовують висновків суду першої інстанції та не знайшли свого належного підтвердження в суді апеляційної інстанції.

На підставі викладеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.

Керуючись ст.ст.175, 177, 179, 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд -

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу представника кандидата в народні депутати України ОСОБА_4 -ОСОБА_5 - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 20 вересня 2012 року - залишити без змін.

Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Грибан І.О.

Судді: Беспалов О.О.

Парінов А.Б.

Рейтинг: 4.5/5, основан на 25 голосах.

Вам будет интересно:

КСУ прекращает действие Меморандума о развитии сотрудничества с КС РФ

Конституционный Суд Украины принял решение прекратить действие Меморандума о развитии сотрудничества между Конституционным Судом Украины и Конституционным Судом Российской Федерации от 14 июня ...

Щодо врахування суми дотаційних сертифікатів при розрахунку оптової ринкової ціни у грудні 2012 року, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики

Щодо врахування суми дотаційних сертифікатів при розрахунку оптової ринкової ціни у грудні 2012 року Згідно з повноваженнями, наданими Законом України "Про електроенергетику"( 575/97-ВР ) та Указом Президента України від 23.11.2011 № 1059/2011( 1059/2011 ) "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики", відповідно до Правил Оптового ринку електричної енергії України ( v1028862-12 ), затверджених Протоколом Ради Оптового ринку електричної енергії України від 28.05.2012 № 8 та погоджених постановою НКРЕ від 09.08.2012 № 1028, постанов НКРЕ від 26.02.2001 № 184( v0184227-01 ) "Про затвердження Положення про порядок надання ліцензіатам з постачання електричної енергії за регульованим тарифом компенсації втрат від здійснення постачання електроенергії побутовим споживачам", від 16.11.2006 № 1487( v1487227-06 ) "Про затвердження Положення про порядок надання ліцензіатам з постачання електричної енергії за регульованим тарифом компенсації втрат від здійснення постачання електроенергії споживачам за тарифами, диференційованими за періодами часу", від 18.01.2007 № 27( v0027227-07 ) "Про затвердження Порядку надання ліцензіатам з постачання електричної енергії за регульованим тарифом компенсації втрат при здійсненні постачання електроенергії побутовим споживачам, які розраховуються за тарифами, диференційованими за періодами часу", від 26.06.2007 № 866( v0866227-07 ) "Про затвердження Порядку встановлення роздрібних тарифів на електричну енергію для вугледобувних підприємств", від 26.07.2007 № 996( v0996227-07 ) "Про затвердження Порядку надання ліцензіатам з постачання електричної енергії за регульованим тарифом компенсації втрат від здійснення постачання електричної енергії міському електричному транспорту за тарифами, встановленими на рівні, як для населення", від 21.02.2008 № 198( v0198227-08 ) "Про затвердження Порядку надання ліцензіатам з постачання електричної енергії за регульованим тарифом компенсації втрат від здійснення постачання електричної енергії, яка використовується для зовнішнього освітлення населених пунктів", від 02.04.2009 № 387( v0387227-09 ) "Про затвердження Порядку надання компенсації втрат ВАТ "Крименерго" та ВАТ ЕК "Одесаобленерго" від здійснення постачання електричної енергії дитячим центрам "Артек" і "Молода гвардія" та від 08.07.2010 № 795( v0795227-10 ) "Про затвердження Порядку встановлення роздрібних тарифів на електричну енергію для суб'єктів господарської діяльності, які реалізують інноваційні проекти, зареєстровані в установленому законом порядку, що передбачають впровадження та виробництво обладнання, а також матеріалів, сировини і комплектуючих для виробництва обладнання, яке виробляє енергію з використанням альтернативних джерел енергії" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, ПОСТАНОВЛЯЄ:

що втратив чинність, наказу Міністерства юстиції України від 15 грудня 2006 року N 95/5, Міністерство юстиції України

Про визнання таким, що втратив чинність, наказу Міністерства юстиції України від 15 грудня 2006 року № 95/5 Відповідно до абзацу третього пункту 10 розділу X "Перехідні положення" Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність"( 5076-17 ), пункту 3 Положення про Міністерство юстиції України( 395/2011 ), затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 395, НАКАЗУЮ:

Щодо усунення порушень законодавства про цінні папери ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Реставрація", Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку

Щодо усунення порушень законодавства про цінні папери ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Реставрація" Відповідно до Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні"( 448/96-ВР ), керуючись статтею 108 Цивільного кодексу України( 435-15 ), на підставі листа Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі — Комісія) у зв'язку з виявленням в діях товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Реставрація" (код за ЄДРПОУ 21561240), яке є правонаступником закритого акціонерного товариства "Науково-виробниче підприємство "Реставрація" (код за ЄДРПОУ 21561240), порушення вимог пункту 3 розділу III Порядку скасування реєстрації випусків акцій( z0822-13 ), затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.04.2013 № 737, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.05.2013 за № 822/23354 (пункту 3.1 глави 3 розділу III Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій ( z0180-99 ), затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.12.98 № 222, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.03.99 за № 180/3473) (далі — Порядок), з метою захисту інтересів держави та інвесторів у цінні папери Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку ВИРІШИЛА:





Юридическая практика:
Про встановлення факту прийняття спадщини, виділення ...

Про встановлення факту прийняття спадщини, виділення частини спадкового майна та про визнання права власності на спадкове майно Нотаріальне оформлення спадщини часто заходить у глухий кут через різні перешкоди та фактори. Однією із таких перешкод може ...

Про встановлення додаткового строку для прийняття ...

Про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини У юридичній практиці юристів по спадковим справам часто зустрічаються справи пов'язані із оформлення спадщини, в яких спадкоємці ...

Про усунення від права спадкування

Про усунення від права спадкування За правовою допомогою до наших юристів звернувся громадянин, який просив правової допомоги у справі про усунення від права ...


Консультации по наследству:
Оформлення прав на спадщину земельної ділянки (паю)

Користуюся Вашими порадами вже не вперше і, чесно кажучи, вони мені сильно допомагають, коли справа доходить до судового розгляду. ...

Як отримати спадщину в Україні і які потрібні документи у спадок?

Мій батько недавно помер і залишив після себе велику спадщину, але я не можу її отримати, оскільки мені заважає його цивільна ...

Вирішуємо проблеми зі спадщиною

Поясніть, будь ласка, як проходить успадкування квартири після смерті за заповітом? У квартирі живуть мої батьки, вони там ...


Новости наследственных дел:
На сегодняшнем заседании правительства планируется ...

На сегодняшнем заседании правительства планируется рассмотреть план мероприятий по выполнению СА с ЕС Кабинет министров Украины на сегодняшнем заседании рассмотрит план мероприятий по выполнению соглашения об ассоциации с Евросоюзом. Об этом говорится в повестке дня заседания на сайте правительства.

Судья не может считаться независимым от политического .

Судья не может считаться независимым от политического влияния, если его карьера зависит от изменчивого политического вектора, - Я.Романюк 22 декабря во время заключительного заседания Наблюдательного Комитета проекта Совета Европы «Усиление независимости, эффективности и профессионализма судебной власти на Украине» Председатель Верховного Суда Украины Ярослав Романюк заявил, что «одним из самых опасных с точки зрения формирования независимой судебной системы на современном этапе факторов является политическая составляющая».

Прокурор Донецкой области пытается в суде оспорить ...

Прокурор Донецкой области пытается в суде оспорить его люстрацию Руководителю прокуратуры Донецкой области Николаю Франтовскому не удалось с первого раза обжаловать свое увольнение с должности через люстрацию, сообщает «Первая инстанция».


Рекомендации пользователей:
1676b6902a1c6c119988b3b7eb617bca