«Перед нами весь час зачиняли двері»
Роман КИРЕЙ для «Урядового кур’єра»
Проблема організації торгівлі на ринках у будь-якому місті — одна з непростих. Тут і умови роботи для торгівців потрібні, й контроль за санітарним станом, і, якщо йдеться про продовольчий ринок, — відповідно оснащені лабораторії. Далеко не останню роль відіграє місце розташування цього об’єкта, під’їзди, місця для паркування автомобілів.
Відвівши колись місце для ринку на вулиці Пастерівській, щоб позбутися стихійної торгівлі в необлаштованих місцях, міська влада Черкас із часом надбала собі нового головного болю: і покупці, і підприємці швидко звикли до нового ринку, тим паче, що ціни на товари тут трохи нижчі, ніж на інших через невисокі націнки. Однак через те, що мало хто дбав про належні умови торгівлі, тут із часом (а минув уже десяток років) мало що змінилося в кращий бік. Саме тому контролюючі служби висловили претензії до керівництва, висунули вимоги припинити торгівлю. Оскільки міська влада сама була не в змозі вирішити всі назрілі питання, відбулися громадські слухання за участю обласного керівництва.
Виконувач обов’язків міського голови Черкас Віктор Білоусов запропонував кілька шляхів розв’язання проблеми: відвести під ринок нову ділянку, перевести підприємців на інший ринок або ж дозволити торгівлю на Пастерівській за умови заборони торгівлі з автомашин, забезпечення санітарного контролю якості продукції та виконання всіх необхідних вимог закону.
Більшість людей, які взяли участь у розмові, доводили, що ринок їм вкрай потрібен: підприємці наголошували на необхідності збереження робочих місць, пенсіонери просили не позбавляти їх можливості купувати поряд із домом дешеві продукти.
Та офіційного статусу ринку об’єкт так і не отримав. Хоч і став повноцінним базаром, популярним серед городян.
— Ми стояли в багнюці по коліна, облагородили цей ринок, поклали асфальт, провели світло, створили умови, щоб узимку зберігалася наша продукція, — з болем говорила одна з підприємців.
Та й інші у своєму рішенні одностайні: нікуди з Пастерівської вони йти не збираються. Хоча є й супротивники: здебільшого керівники чи не всіх профільних управлінь міста й області. Аргументи вагомі: порушуються правила дорожнього руху, природоохоронного законодавства, нема харчової лабораторії.
Однак і самі підприємці не проти, щоб розв’язати всі наболілі проблеми, більш того, вони не раз зверталися до представників влади, щоб зрушити з місця те чи інше питання. Але всі їхні пропозиції залишалися без уваги. Ось і дійшло до точки кипіння, коли конче треба щось вирішувати. Хоч можна було зробити це вже давно. Як зауважив приватний підприємець Василь Флєнтєй, перед ними весь час «зачиняли двері», а всі звернення закінчувалися додатковими перевірками. З початку року їх тут було близько сотні.
Поставити крапку в цьому скандалі поки що не вдалося. Ринок вирішили тимчасово не чіпати, щоправда, на певних умовах. Міська рада вимагає заборонити торгівлю з автомобілів, затвердити проект реконструкції тимчасового розміщення торгових павільйонів і організації контролю якості сільськогосподарської продукції.
Орендар земельної ділянки, на якій розміщено ринок, Олександр Островський, висловив настійне прохання припинити щоденні перевірки та відкрити лабораторію для перевірки якості сільгосппродукції.
— Перш ніж забороняти, — наголосив голова облдержадміністрації Сергій Тулуб, — запропонуймо підприємцям і покупцям нормальний вихід, який був би прийнятний для всіх. Передовсім, це робочі місця.