Обов’язкову онлайн-звітність реєстраторів розрахункових операцій відтермінували ще на півроку
Як відомо, вимога підключення реєстраторів розрахункових операцій до електронної системи звітності почала діяти з 1 січня 2013-го. Але підприємцям дали шість місяців на адаптацію нововведення. Тобто до 1 липня податківці обіцяли не застосовувати санкцій за помилки при впровадженні нової технології.
Час спливав, а на початок червня, за даними Міністерства доходів і зборів, працювати з електронною касовою стрічкою могли більш як 49 тисяч реєстраторів розрахункових операцій (РРО) або менш ніж 20% від загальної кількості. Тож із такими темпами багатьом підприємцям з липня місяця світили штрафи.
Вигідні витрати
Модернізація старих РРО або купівля нових, здатних працювати з електронною стрічкою, обов’язкова з початку року для всіх представників бізнесу, які у своїй роботі використовують касову техніку. Щоб приєднатися до такої системи передачі даних потрібно або придбати РРО нового покоління, що створюють контрольну стрічку в електронній формі та містять вбудовані модеми, або обладнати існуючу касову техніку (модернізувати) модемами для передачі звітної інформації. За різними даними, підприємцю на це доведеться витратити суму, яка стартує з однієї тисячі гривень.
Цифрова стрічка, як наголошували у Міндоходів, повинна заощадити час і гроші підприємців. Адже копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків формуються на контрольній стрічці в пам’яті касового апарату або модему, який до нього приєднаний, пояснювали податківці. Один раз на добу цей звіт автоматично, без втручання користувача РРО, передаватиметься на сервер обробки інформації. Тобто звітні документи подаватимуть не на паперових носіях, а в електронному вигляді, зменшаться затрати й на утримання касової техніки: не треба купувати, друкувати паперову контрольну стрічку та зберігати сотні кілограмів копій чеків протягом трьох років. Нині, якщо РРО не підключений до онлайн-системи передачі даних, потрібно щодня роздруковувати звіти з касових апаратів, зберігати їх і щомісяця до 15 числа місяця, наступного за звітним, подавати в податкову інспекцію звіт про використання РРО та книжок обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок).
Також значно скоротиться кількість перевірок, констатували у Міндоходів. Адже розбіжності між поданою звітністю та первинною документацією виявлятимуть дистанційно і заздалегідь. Використання нових РРО або апаратів із модемами не вимагатиме від касира будь-яких нових технічних навичок. При цьому вірогідність несанкціонованого доступу до наданої податковим органам інформації зведено до мінімуму.
У Міндоходів готові відстрочити штрафи за старі касові апарати, але відмовлятися від системи контролю доходів не збираються. Фото Володимира ЗAЇКИ
Відстрочили, а не відмінили
На початку червня ті, хто ще не опанував нову технологію, отримали приємну новину. Як повідомляли засоби масової інформації, народний депутат Оксана Продан заявила, що відкладено на рік — до 1 липня 2014 року — обов’язкове встановлення модулів безпеки на касові апарати. Але виявилося, що це рішення оформлене лише як відповідний законопроект.
Як повідомила тоді на запит «УК» прес-служба Міндоходів, міністерство надавало свої висновки на законопроекти про внесення змін до Закону від 6 липня 1995 року № 265 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі — Закон № 265) щодо перенесення терміну застосування штрафних (фінансових) санкцій за неподання електронних копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків РРО до органів державної податкової служби з 01.01.2014 року.
У повідомленні також зазначено: якщо закон № 265 залишиться у чинній редакції, до порушників таки будуть застосовувати штрафні (фінансові) санкції. Відповідальність за неподання звітності в електронному вигляді згідно з п. 9 ст. 17 Закону № 265, настає з 1 липня 2013 року. Норма зазначеної статті передбачає, що до суб’єктів господарювання застосовують фінансові санкції розміром десять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян — у разі неподання до органів державної податкової служби звітності, пов’язаної із застосуванням РРО, розрахункових книжок та копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків з РРО дротовими або бездротовими каналами зв’язку. Тобто штраф — 170 гривень.
Водночас міністр доходів і зборів Олександр Клименко заявляв, що у Міндоходів готові відстрочити штрафи за старі касові апарати, але відмовлятися від системи контролю доходів за допомогою РРО не збираються. Адже вона заміняє фактичні перевірки бізнесу. Міністр зазначав, що завжди знайдуться ті, хто не встиг підготуватися до якихось змін. І наголошував: можна піти на відстрочення застосування штрафів, бо вони — не головне. Головне — це побудова системи, коли можна адекватно контролювати доходи фізичних осіб.
Тим, хто не встиг підготуватися до електронної звітності щодо РРО, 21 червня депутати таки піднесли подарунок — відстрочили штрафи. Щоправда, як констатувала народний депутат Олександра Кужель, провладна більшість проголосувала за відтермінування зазначеної норми лише на півроку — до 1 січня 2014-го, а не на рік (до 1 липня 2014 року), як цього вимагала опозиція.
Водночас голова парламентського комітету з питань податкової та митної політики Віталій Хомутиннік на пленарному засіданні зауважив, що строк впровадження фінансових санкції за порушення вимог передачі звітної інформації з РРО вже двічі переносили законами України. І, на думку членів комітету, переносити в черговий раз на рік впровадження фінансових санкцій не потрібно. Для ефективного впровадженої нової системи РРО достатньо піврічного періоду для адаптації суб’єктами господарювання до застосування ними нових вимог Закону «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».