Адвокаты по наследственным делам
Отзывы о нас
Благодарим всех, от кого зависит существование интернет портала.

С огромной благодарностью отзываемся о всех, кто принимал участие в создании сайта. Этот сайт,действительно, на данный момент - единственный в своем роде. Хорошо, что есть такие нужные интернет порталы. Этот интернет проект достаточно прост в пользовании. На нем удобно отдыхать - просто и быстро.

Огромное количество полезной информации.
Наши услуги

Вопрос к юристу по наследству:

Статьи
Право власності на спадок

Право власності на спадок Визнання прав власності на спадок (зразок судової справи), позовна заява про спадщину

Наследство по завещанию: раскрываем юридические ...

Наследство по завещанию: раскрываем юридические секреты Завещание необязательно гарантирует выполнение воли наследодателя, ведь в некоторых случаях можно признать завещание недействительным

Про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - Черкаський окружний адміністративний суд - Л.В.Трофімова

  1. ПОСТАНОВА
  2. ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2013 року м. Черкаси справа № 823/2208/13-а

Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Трофімова Л.В., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу №823/2208/13-а

за позовом управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області (далі - УПФУ в Жашківському районі)

до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1.)

про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, прийняв таку постанову.

УПФУ в Жашківському районі, звернувшись до суду з адміністративним позовом, просить стягнути з ФОП ОСОБА_1 заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2011-2012рр. та перший квартал 2013р. у сумі 9 946 грн. 75 коп.

На підставі ч. 4 ст. 1832 КАС України справа розглядається в порядку скороченого провадження суддею одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Відповідач у встановлений судом строк письмових заперечень проти адміністративного позову не подав.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного.

Відповідач зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності 23.12.2004р. державним реєстратором Жашківської районної державної адміністрації Черкаської області.

Частиною 1 ст. 67 Конституції України (№ 254к/96-ВР) закріплено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Спеціальним законом, що визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, є Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 8 липня 2010р. №2464-VI (далі за текстом - Закон №2464-VI).

За змістом ст. 1 Закону №2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) це - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

За приписами ст. 4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи -підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності. Статусу платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування зазначені вище суб'єкти господарювання набувають з дня взяття їх на облік Пенсійним фондом, зокрема на підставі відповідної заяви або відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором згідно із Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".

З огляду на викладені вище норми Закону №2464-VI відповідач зареєстрований як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України.

Пунктом 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464-VI передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, а згідно п. 4 цієї ж статті - подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.

Єдиний внесок відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону №2464-VI нараховується для платників, зазначених у п. 4 ч. 1 ст. 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе та членів сім'ї, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу.

Мінімальний страховий внесок згідно ст. 1 Закону №2464-VI - сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця.

Згідно п. 11 ст. 8 Закону №2464-VI встановлено, що фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок) та члени сімей зазначених осіб, які беруть участь у провадженні такими суб'єктами підприємницької діяльності та не перебувають з ними у трудових відносинах сплачують страховий внесок в розмірі 34,7% від суми, що визначається такими платниками самостійно, як для себе, так і зазначених членів його сім'ї. При цьому сума з якої нараховується єдиний соціальний внесок не може бути меншою ніж мінімальна заробітна плата.

Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону №2464-VI платники зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом (календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому п. 1 ч. 1 ст. 4 цього Закону, - календарний рік).

Згідно ч. 12 ст. 9 Закону №. 2464-VI, єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» від 23.12.2010 року № 2857- VІ встановлено розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня - 941 грн., з 1 квітня - 960 грн., з 1 жовтня - 985 грн., з 1 грудня - 1004 грн.

Мінімальний страховий внесок у 2011 році становив з 01.01.2011 року - 326 грн. 53 коп., 01.04.2011 року - 333 грн. 12 коп., 01.10.2011 року - 341 грн. 80 коп., 01.12.2011 року - 348 грн. 39 коп.

Відповідно ст. 13 Закону України "Про Державний бюджет України на 2012р." від 22.12.2011р. №4282-VI встановлено розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня - 1 073 грн., з 1 квітня - 1 094 грн., з 1 липня - 1 102 грн., з 1 жовтня - 1 118 грн., з 1 грудня - 1 134 грн.

Мінімальний страховий внесок у 2012р. становив з 01.01.2012р. - 372 грн. 33 коп., з 01.04.2012р. - 379 грн. 62 коп., з 01.07.2012р. - 382 грн. 39 коп., з 01.10.2012р. - 387 грн. 95 коп., 01.12.2012р. - 393 грн. 50 коп.

Відповідно ст. 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2013р." від 06.12.2012 року №5515-VI встановлено розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2013р. - 1 147 грн., з 1 грудня 2013р. - 1 218 грн.

Мінімальний страховий внесок у 2013р. становить з 01.01.2013р. - 398 грн. 01 коп., з 01.12.2013р. - 422 грн. 65 коп.

Судом встановлено, що згідно повідомлення-розрахунку суми боргу по сплаті єдиного внеску за відповідачем обліковується заборгованість зі сплати єдиного внеску за 2011-2012рр. та перший квартал 2013р. у сумі 9 946 грн. 75 коп. На день розгляду справи у суді по суті заборгованість відповідачем не сплачено.

У зв'язку із порушенням відповідачем платіжної дисципліни на підставі ч. 4 ст. 25 Закону №2464-VI позивачем направлялась вимога про сплату боргу від 22.04.2013р. № Ф-255/Y.

У термін, встановлений ч. 4 ст. 25 Закону №2464-VI вимогу про сплату боргу відповідачем не оскаржено та суму боргу не сплачено,а тому остання підлягає стягненню в судовому порядку.

Приписами ст. 25 Закону №2464-VI передбачено, що у разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки.

Тому суд вважає, що вимоги позивача щодо стягнення заборгованості у сумі 9 946 грн. 75 коп. є обґрунтованими та такими, що належать до задоволення.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати, здійснені позивачем - суб'єктом владних повноважень, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 11, 86, 94, 159, 162, 1832 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області (19200, Черкаська область, м. Жашків, вул. Щорса, 5, ідентифікаційний код 21366633) заборгованість зі сплати єдиного внеску у сумі 9 946 (дев'ять тисяч дев'ятсот сорок шість) грн. 75 коп.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, що може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з моменту отримання копії цієї постанови стороною або іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Постанова прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя Л.В.Трофімова

Рейтинг: 4.7/5, основан на 25 голосах.

Вам будет интересно:

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послугНАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРІ КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ

Комісія не має повноважень погоджувати тарифи тим суб'єктам господарювання, яким видані ліцензії на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії іншими органами ліцензування та ...

Утверждены правила свободного доступа граждан к открытым заседаниям парламента

Председатель Верховного Совета Украины Александр Турчинов утвердил порядок доступа к открытым заседаниям парламента — теперь каждый гражданин может свободно посетить заседание парламента. Об этом сообщается на сайте Института Медиа Права (ИМП).

Уряд США та ОБСЄ про вибори в Україні

Уряд США стурбований тим, що проведення парламентських виборів в Україні стало кроком назад у розвитку демократії в країні.

Металодетектор зреагував вчасно

Старовинні монети і скіфські наконечники стріл виявили харківські прикордонники в одному з потягів, який прямував у Росію.





Юридическая практика:
Про стягнення витрат на поховання

Про стягнення витрат на поховання До юристів по спадковим справам звернулася громадянка за допомогою у справі про стягнення витрат на поховання через суд

Про визнання права власності на 1,8 частку спадкового ...

Про визнання права власності на 1,8 частку спадкового майна Тільки в суді виноситься рішення про розділ спадкового майна або рішення про визнання прав власності на таке майно

Про поділ спадкового майна, визнання права власності ...

Про поділ спадкового майна, визнання права власності на спадкове майно Частки спадщини між спадкоємцями можуть бути, як рівними, так і не рівними, виходячи з декількох факторів, таких як заповіт ...


Консультации по наследству:
Порядок вступу та відмова від спадщини

У мене склалася дуже складна ситуація, тому всі свої надії я покладаю на Вас, шановні адвокати по спадкових справах, адже ...

Допомога в оформленні заповіту на родича

За допомогою вашого сервісу багато моїх знайомих вирішили всі свої виникаючі проблеми, пов'язані зі спадковим правом. Допоможіть ...

Як отримати спадщину в Україні і які потрібні документи у спадок?

Мій батько недавно помер і залишив після себе велику спадщину, але я не можу її отримати, оскільки мені заважає його цивільна ...


Новости наследственных дел:
На сегодняшнем заседании правительства планируется ...

На сегодняшнем заседании правительства планируется рассмотреть план мероприятий по выполнению СА с ЕС Кабинет министров Украины на сегодняшнем заседании рассмотрит план мероприятий по выполнению соглашения об ассоциации с Евросоюзом. Об этом говорится в повестке дня заседания на сайте правительства.

Судья не может считаться независимым от политического .

Судья не может считаться независимым от политического влияния, если его карьера зависит от изменчивого политического вектора, - Я.Романюк 22 декабря во время заключительного заседания Наблюдательного Комитета проекта Совета Европы «Усиление независимости, эффективности и профессионализма судебной власти на Украине» Председатель Верховного Суда Украины Ярослав Романюк заявил, что «одним из самых опасных с точки зрения формирования независимой судебной системы на современном этапе факторов является политическая составляющая».

Прокурор Донецкой области пытается в суде оспорить ...

Прокурор Донецкой области пытается в суде оспорить его люстрацию Руководителю прокуратуры Донецкой области Николаю Франтовскому не удалось с первого раза обжаловать свое увольнение с должности через люстрацию, сообщает «Первая инстанция».


Рекомендации пользователей:
1676b6902a1c6c119988b3b7eb617bca