У Вашингтоні стартували перемовини щодо найбільшої економічної угоди в історії людства — зони вільної торгівлі між США та Європою.
Процес буде непростим, адже обидві сторони намагатимуться захистити від конкуренції свої ключові галузі.
До того ж, початок переговорів затьмарив нещодавній «шпигунський скандал» між Європою та Сполученими Штатами. Попри це, переговорники налаштовані оптимістично.
«Все має бути добре. Це — величезна перспектива для всіх нас», — сказав один з представників делегації ЄС перед початком перемовин.
Якщо все справді буде добре, то зона вільної торгівлі між ЄС та США запрацює вже у 2014 році. Це стало б позитивним сигналом для європейців, які останнім часом відчувають, що Америка надає перевагу економічній співпраці з азійськими країнами.
Аналітики кажуть, що від такої угоди користь була би на обох берегах Атлантики.
«Вільну торгівлю тут, у США, підтримує і Конгрес, і адміністрація президента. Ця ідея подобається і республіканцям, і демократам. Усі хотіти б мати угоди про вільну торгівлю із якомога більшою кількістю партнерів. Усі розуміють, що відносини між США та Європою змінюються. Вони вже не базуються на питаннях безпеки. Основний пріоритет зараз — економіка. Проте поки що у нас немає інституційних механізмів, що підтримували б ці нові відносини. Отже, угода про вільну торгівлю якраз на часі», — говорить Тайсон Баркер, директор напрямку трансатлантичних відносин міжнародної фундації Bertelsmann.
З Вашингтона передає власний кореспонтент euronews: «У разі успіху, ця угода стане найбільшим кроком уперед у трансатлантичних відносинах від часів «холодної війни». Деякі експерти кажуть, що це — остання спроба Заходу втримати лідерські позиції у конкуренції з Китаєм, Індією та іншими державами, що демонструють швидке зростання».