У 2010 році здав його в оренду приватному підприємству, на підтвердження чого маю всі належні документи. За угодою вони мені платили 1,5% від вартості землі.
У 2012 році, згідно з постановою Кабміну № 1185, за кожен орендований гектар ріллі орендар має платити від 700 до 800 гривень. Інші сільгосппідприємства, які орендують землю у моїх односельців, цієї постанови дотримуються і платять людям чесні гроші. А мені не доплачують, мій орендар законодавство ігнорує. Коли я прийшов до них з претензіями, отримав лаконічну відповідь: «Не подобається — йдіть геть!»
Тож маю два запитання:
1. Чи згадана постанова Кабміну обов’язкова до виконання всіма сільгосппідприємствами, які орендують землю у селян?
2. Куди можу поскаржитися?
М. ЧОРНЕНЬКИЙ, с. Пришиб, Харківська область
Євген БЕРДНІКОВ, заступник голови Держземагентства:
— Відповідно до статті 1 Закону «Про оренду землі», оренда землі — це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (стаття 21 Закону «Про оренду землі»).
Статтею 627 Цивільного кодексу визначено, що сторони вільні в укладанні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідно до Указу Президента від 02.02.2002 року № 92 «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян — власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)» визнано одним із пріоритетних завдань пореформеного розвитку аграрного сектору економіки забезпечення підвищення рівня соціального захисту сільського населення, зокрема шляхом запровадження плати за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) у розмірі не менш як 3% визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки, земельної частки (паю) та поступового збільшення цієї плати залежно від результатів господарської діяльності та фінансово-економічного стану орендаря.
31 жовтня 2011 року Кабінет Міністрів прийняв постанову № 1185 «Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів», згідно з якою з 1 січня 2012 року до показників нормативної грошової оцінки ріллі, проведеної станом на 1 липня 1995 року (з урахуванням індексації), застосовують коефіцієнт змін у рентному доході 1,756.
Станом на 1 січня 2013 року нормативна грошова оцінка гектара ріллі з урахуванням коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель за 1996—2012 роки та коефіцієнта 1,756 в середньому по Харківській області становить 21 688,43 гривні.