ВИБОРИ-2012
У чинному законі є формулювання, які важко розтлумачити
«Що ваші дівчата роблять?» — запитує сусід хазяїна оселі. «Шиють і співають!» — відповідає той. «А матір?» — допитується співрозмовник. «Порють та плачуть».
Гадаємо, ця народна побрехенька найліпше пасує нинішній ситуації довкола підрахунків бюлетенів на проблемних мажоритарних округах. Бо, погодьтеся, дуже важко «припасувати» різноманітні висловлювання і дії окремих учасників перегонів до Закону «Про вибори народних депутатів України». До речі, ухваленого майже рік тому — 17 листопада 2011 року.
Експерти небезпідставно стверджують, що за інструментами боротьби з фальсифікаціями, які надані цим законодавчим актом суб’єктам виборчого процесу, він набагато слабкіший за попередній закон від 2005 року.
Отож, після оприлюднення в ЗМІ набув чинності підзаконний акт — постанова Верховної Ради, прийнята 6 листопада. Водночас у ЦВК продовжують стверджувати, що вони не мають законних підстав для перерахунку голосів на п’яти проблемних округах. За словами заступника голови Центрвиборчкому Андрія Магери, якщо цю процедуру виконувати як належить, «від А до Я», то перераховувати доведеться щонайменше до наступного літа.
У проблемному окрузі №223, даруйте за тавтологію, проблем не поменшало. Як уже писав «Урядовий кур’єр», ЦВК зобов’язала цей окружком перерахувати бюлетені. Певна річ, знову лічбою тут займалися до глибокої ночі, після чого, в порівнянні з попередніми перерахунками, чомусь побільшало зіпсованих бюлетенів за одного з кандидатів, тож за оприлюдненими на сайті даними переміг його візаві.
Зрештою зібрався докупи і окружком №94. А оскільки напередодні, знову-таки опівночі, місцевий суд визнав необгрунтованими позовні вимоги одного з претендентів на перемогу, то й рішення членів комісії були відповідними — пальма першості дісталася іншому. Одне слово, сутінки і суцільний детектив, та й годі !
Схоже, подекуди перерахунок голосів незабаром відбуватиметься за межами виборчих комісій: кандидати 13 проблемних округів погрожують вийти під стіни АП з вимогою зарахувати їхні перемоги на підставі наявних протоколів дільничних комісій з мокрими печатками.
На жаль, така правова й організаційна невизначеність із законним встановленням результатів волевиявлення на окремих мажоритарних округах під час виборів 28 жовтня не додає позитивного іміджу нашій державі. Так, президент Парламентської Асамблеї Ради Європи Жан-Клод Міньйон висловив свою згоду з негативними оцінками окремих міжнародних спостерігачів виборчого процесу і нагадав, що Україна як член РЄ повинна виконувати взяті на себе демократичні зобов’язання. Водночас очільник ПАРЄ зазначив, що «слово «санкції» не в дусі Ради Європи».