Нерідко акти податкових перевірок здатні зашкодити іміджу навіть добросовісних платників
Державна податкова служба (ДПСУ) готова здійснювати досудове розслідування злочинів, віднесених до її компетенції відповідно до нового Кримінального процесуального кодексу (набирає чинності 20 листопада цього року. — Авт.). На сьогодні у ній немає жодного слідчого без персонального комп’ютера, а підрозділи підключені до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Про це під час прес-конференції повідомив начальник Головного слідчого управління ДПС України Анатолій Яковинець.
Допити в режимі відеоконференції
Податкові слідчі мають бланки документів нового зразка й інструкції щодо проведення слідчих дій. За його словами, наразі завершується обладнання спеціальних технічних приміщень для роботи з аудіовізуальним матеріалом. У них проводитимуть очні ставки й допити в режимі відеоконференції (що дасть змогу слідчим не їздити в регіони), а також упізнання осіб за фото та записами камер спостереження.
Начальник Головного слідчого управління ДПСУ запевнив, що прийняття нового КПК жодним чином не призведе до посилення фіскального тиску: «для підприємців, які належним чином виконують конституційний обов’язок зі сплати податків, взагалі нічого не зміниться».
Нагадаємо, принциповою новацією у Кримінальному процесуальному кодексі стало надання права фігурантам справ і їхнім захисникам самостійно збирати докази. Також у новому КПК не передбачено функціонування органів дізнання, проведення дослідчих перевірок та додаткових розслідувань. Слідчий не пізніше 24 годин після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення розпочинатиме розслідування.
Коли страждає репутація
Втім, юристи стверджують, що часто саме акти податкових перевірок стають приводом для порушення так званих фактових кримінальних справ в економічній сфері (без суб’єктів вчинення злочину, доказів зловживань, підробок документів з боку підприємства. — Авт.). У таких справах термін слідства обчислюється з часу визначення підозрюваної особи чи пред’явлення звинувачень. Проводять обшуки, вилучають документи, оргтехніку. Справи роками не розкривають, але прокуратура їх не хоче закривати і вони шкодять іміджу підприємства. За даними Генпрокуратури, кількість фактових кримінальних справ за підсумками дев’яти місяців цього року скоротилася до 11%, що понад утричі менше, ніж за відповідний період минулого року.
Разом з тим, як зазначає старший юрист адвокатського об’єднання «Arzinger» Наталія Мартинюк, «чимало наших іноземних клієнтів, у багатьох з яких є переплати за податками, розглядають можливість згорнути бізнес в Україні, бо їхній імідж страждає через наявність якихось кримінальних справ». Експерт занепокоєна тим, що передбачений новим Кримінальним процесуальним кодексом інститут досудової угоди між обвинувачем і підсудним про визнання провини може перетворитися на інструмент тиску податкових органів на підприємців і законний державний механізм шантажу. Можуть бути зловживання з боку податкових органів: коли підприємцеві пред’являтимуть претензії, він думатиме як зберегти бізнес і з найменшими втратами вийти з цієї ситуації.