КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 2а-10368/12 Головуючий у 1-й інстанції: Деркач О.Г. Суддя-доповідач: Кучма А.Ю.
УХВАЛА
Іменем України
22 травня 2014 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Кучми А.Ю.,
суддів - Аліменка В.О., Безименної Н.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі суду апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в місті Чернігові на постанову Новозаводського районного суду міста Чернігова від 21.09.2012 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в місті Чернігові про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И Л А:
Постановою Новозаводського районного суду міста Чернігова від 21.09.2012 адміністративний позов задоволено.
Відповідач, не погоджуючись із зазначеною постановою, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить суд скасувати постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що така скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем надано достатньо підтверджуючих доказів для призначення пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з таких мотивів.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2, з 11.07.1980 прийнятий на посаду помічника машиніста тепловоза локомотивного депо станції Чернігів, а 11.03.1988 переведений на посаду машиніста тепловоза та дизель потяга за тим же місцем роботи, що підтверджується записами в трудовій книзі (а.с. 7-9).
Згідно довідки відокремленого підрозділу моторвагонного депо Чернігів Державно територіально-галузевого об'єднання «Південно західна залізниця» № 1140 від 26.07.2012 про період участі у ліквідації аварії на ЧАЕС за формою, затвердженою Державним комітетом СРСР по праці та соціальним питанням № 122 від 09.03.1988, виданої на підставі архівної довідки локомотивного депо станції Чернігів № 13 від 28.10.1992, ОСОБА_2 працював в 30-кілометровій зоні ЧАЕС на станції Зимовище і Посудово Брагинського району Гомельської області (Білорусь) та брав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з метою перевезень в поїздах народногосподарських вантажів та виконання господарських робіт, зокрема, в 1986 році: у квітні один день 26.04.1986, у травні два дні 17 та 26.05.1986, у червні три дні 9, 11 та 24.06.1986, у липні один день 12.07.1986, в 1987 році: в вересні один день 16.09.1987 року, в жовтні один день 19.10.1987 року, в 1988- 1989 роках відпрацював у зоні 17 днів (а.с. 12, 14).
Карткою дозиметричного контролю позивача, яка є первинним документом, підтверджується час фактичного перебування останнього у відповідній зоні у вказані дні (а.с.13).
Крім того, ОСОБА_2 надано статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986, 1987, 1988 роках, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС серії НОМЕР_1, виданим Міністерством шляхів сполучення 21.05.1991, а також посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986, 1987 роках (категорія 2) серії НОМЕР_2, виданого Чернігівською обласною державною адміністрацією 04.12.1992 та в установленому порядку перереєстрованим 21.07.1997 року (а.с. 10-11).
Право призначення пенсії особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи регулюються законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до частини першої ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, яки безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов»язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів.
Право на пільгову пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» мають учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів.
Згідно абзацу 4 статті 15 ЗУ" Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - місцевими радами народних депутатів на цих територіях.
Відповідно до п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об»єкт, де особою проводилися роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (робити) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 38 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб до оформлення в тримісячний термін з дня подання заяви, прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти, в необхідних випадках, обґрунтованість їх видачі.
24.04.2012 позивач звернувся з заявою до Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові про призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку. До заяви позивач додав всі необхідні документи, передбачені в пункті 7 Порядку, а саме: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та вищезгадану довідку відокремленого підрозділу моторвагонного депо Чернігів Державно територіально-галузевого об»єднання «Південно західна залізниця» від 26.07.2012 №1140 про період участі у ліквідації аварії на ЧАЕС за формою, затвердженою Державним комітетом СРСР по праці та соціальним питанням № 122 від 09.03.1988, виданої на підставі архівної довідки локомотивного депо станції Чернігів № 13 від 28.10.1992. З цієї довідки вбачається, що позивач відпрацював у 30 км. зоні у відповідних населених пунктах достатню кількість днів, необхідну для призначення пільгової пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" необхідними умовами призначення пенсії за віком на пільгових умовах є досягнення особою певного віку і наявність необхідного стажу роботи на певних роботах або у певних умовах.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 набув право на пенсію за віком в зв'язку з досягненням ним віку 50 років (а.с. 4-5).
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що сама по собі відсутність підпису посадової особи та печатки на картці дозиметричного контролю не може бути перешкодою для реалізації законного права позивача на призначення йому відповідної пільгової пенсії. Більш того, відповідачем не доведено, що нормативними вимогами для відповідного виду документу передбачено проставлення на ньому підпису посадової особи та печатки.
Колегія суддів доходить аналогічного з судом першої інстанції висновку про необхідність визнання дій відповідача неправомірними щодо відмови у призначенні позивачу пільгової пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років та зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові призначити ОСОБА_2 з 24.04.2012 трудову пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства та фактичних обставин справи, колегія суддів приходить до висновку, посилання відповідача, є необґрунтованими, оскільки наявні в позивача документи, які знаходяться в матеріалах справи, містять достатньо даних, які підтверджують факт роботи позивача у зоні відчуження і яких є достатньо для призначення пільгової пенсії передбаченої ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно до частини першої ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції відповідно до норм матеріального права, при дотриманні норм процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в справі, підтвердженими доказами, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, суд апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в місті Чернігові залишити без задоволення, а постанову Новозаводського районного суду міста Чернігова від 21.09.2012 - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: А.Ю. Кучма
Судді: В.О. Аліменко
Н.В. Безименна
Головуючий суддя Кучма А.Ю.
Судді: Аліменко В.О.
Безименна Н.В.