КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а/2570/3194/2012 Головуючий у 1-й інстанції: Скалозуб Ю.Б.
Суддя-доповідач: Романчук О.М
УХВАЛА
Іменем України
"21" жовтня 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого-судді: Романчук О.М.,
Суддів: Глущенко Я.Б.,
Шелест С.Б.,
при секретарі: Раченко Д.Г.,
розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 -кандидата в народні депутати України одномандатного виборчого округу № 207 на ухвалу Чернігівського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2012 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 -кандидата в народні депутати України одномандатного виборчого округу № 207 до Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 207 про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
15 жовтня 2012 року кандидат в народні депутати України в одномандатному виборчому округу № 207 ОСОБА_3 звернулась до Чернігівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 207 в якому просила:
- визнати дії Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 207 щодо розповсюдження та розміщення інформаційного плакату для кандидата в народні депутати України по одномандатному виборчому округу № 207 ОСОБА_5 із відмінним -збільшеним шрифтом тексту по відношенню до інших інформаційних плакатів кандидатів в народні депутати України по одномандатному виборчому округу № 207 незаконними;
- зобов'язати Окружну виборчу комісію одномандатного виборчого округу № 207 вилучити інформаційні плакати кандидата в народні депутати України по одномандатному виборчому округу № 207 ОСОБА_5 з виборчих дільниць 207 виборчого округу протягом трьох календарних днів з моменту внесення відповідного рішення суду;
- зобов'язати Окружну виборчу комісію одномандатного виборчого округу № 207 замовити виготовлення інформаційних плакатів кандидата в народні депутати України одномандатного виборчого округу № 207 ОСОБА_5 із текстом шрифт якого має бути ідентичний шрифту тексту інформаційних плакатів інших кандидатів в народні депутати України по одномандатному виборчому округу № 207 протягом п'яти календарних днів з моменту винесення відповідного рішення суду;
- винести попередження Окружній виборчій комісії одномандатного виборчого округу № 207 у зв'язку з порушенням законодавства про вибори народних депутатів України та покладених на виборчу комісію обов'язків (а.с.3-6).
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2012 року адміністративний позов залишено без розгляду на підставі ч.5 ст.179 КАС України (а.с.62-64).
Не погоджуючись із зазначеною ухвалою, позивач по справі подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати ухвалу Чернігівського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2012 року та постановити нову, якою позовні вимоги задовольнити у повному обсязі. При цьому апелянт посилається на незаконність, необґрунтованість та необ'єктивність оскаржуваного рішення, а також на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, що є підставою для скасування оскаржуваної ухвали.
Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Юрисдикція адміністративних судів відповідно до ч.1 ст.17 КАС України поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму, зокрема, відповідно до п.6 ч.2 ст.17 КАС України - на спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_3 являється кандидатом в народні депутати України в одномандатному виборчому округу № 207 з виборів в народні депутати України 2012 року.
При відвідуванні позивачем виборчої дільниці № 740725 в с. Чорний Ріг одномандатного виборчого округу № 207 було виявлено, що текст інформаційного плакату кандидата в народні депутати України одномандатного виборчого округу № 207 ОСОБА_5 віддруковано шрифтом на порядок більшим ніж текст інформаційних плакатів інших кандидатів в народні депутати України одномандатного виборчого округу № 207.
Не погоджуючись з такими діями Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 207 позивач звернулась до суду з відповідним позовом, на обґрунтування якого зазначила, що згідно ч.1 ст.25 Закону України «Про вибори народних депутатів України»№ 4061-VI від 17.11.2011 року виборчі комісії є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів депутатів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про вибори народних депутатів України, у зв'язку з чим вважає, що посадові особи виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 207 грубо порушують дану норму Закону та фактично застосовують при організації підготовки та проведенні виборів подвійні стандарти по відношенню до кандидатів в народні депутати України одномандатного виборчого округу № 207. Також, вважає, що своїми діями Окружна виборча комісія одномандатного виборчого округу № 207 порушує такі базові принципи законодавства про вибори народних депутатів України як принцип законності та принцип політичного плюралізму.
Суд першої інстанції, залишаючи адміністративний позов без розгляду, зазначив, що оскільки позивач звернулася до суду 15 жовтня 2012 року, то пропустила встановлений ч. 6 ст.172 КАС України строк для подачі такого адміністративного позову.
У судовому засіданні в суді апеляційної інстанції позивач підтримала вимоги позовної заяви та просила задовольнити апеляційну скаргу. Додавши лише, що просить суд встановити факт неправомірних дій Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 207 щодо виготовлення плакатів.
Представник відповідача Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 207 у судове засідання в суді апеляційної інстанції не з'явився. Проте, 20.10.2012 року направив повідомлення про те, що інформаційні плакати кандидата в народні депутати України ОСОБА_5 уже замовлено для нового друкування відповідно до вимог законодавства України про вибори народних депутатів України. 22.10.2012 року Окружна виборча комісія одномандатного виборчого округу № 207 отримає інформаційні плакати та замінить їх у дільничних виборчих комісіях округу № 207.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.
Організація і порядок виборів народних депутатів України визначені Законом України «Про вибори народних депутатів України»від 17.11.2011 року № 4061-VІ.
Відповідно до ч.1 ст.24 Закону України «Про вибори народних депутатів України»від 17.11.2011 року № 4061-VI, державними органами, на які покладено відповідальність за організацію і проведення виборів, реалізацію і захист виборчих прав громадян є виборчі комісії: Центральна виборча комісія, окружні виборчі комісії, дільничні виборчі комісії.
Повноваження виборчих комісій щодо підготовки та проведення виборів депутатів здійснюються, зокрема, окружною виборчою комісією.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст.13 Закону України «Про вибори народних депутатів України» від 17.11.2011 року №4061-VI, публічність і відкритість виборчого процесу у діяльності виборчих комісій забезпечуються, зокрема, шляхом забезпечення можливості для ознайомлення суб'єктів виборчого процесу зі списками виборців, з виборчими списками партій, відомостями про кандидатів у депутати, порядком заповнення виборчих бюлетенів
Частиною другою статті 69 Закону України «Про вибори народних депутатів України»від 17.11.2011 року №4061-VI, встановлено, що окружна виборча комісія за рахунок коштів Державного бюджету України, що виділяються на підготовку і проведення виборів депутатів, забезпечує виготовлення не пізніш як за тридцять п'ять днів до дня виборів погоджених із кандидатами у депутати, зареєстрованими в одномандатних округах, інформаційних плакатів із розрахунку по дві тисячі примірників на кожного кандидата у депутати. Плакати повинні містити біографію кандидата у депутати, його передвиборну програму (обсягом до трьох тисяч дев'ятисот друкованих знаків), подані ним при реєстрації, та фотокартку.
Статтею 30 Закону України «Про вибори народних депутатів України»від 17.11.2011 року №4061-VI визначено повноваження ЦВК, згідно яких, ЦВК затверджує текст та форму інформаційних плакатів, а також плакатів, що роз'яснюють порядок голосування та відповідальність за порушення законодавства про вибори депутатів. На виконання вказаної норми 25.07.2012 року Центральна виборча комісія прийняла Постанову «Про форму, розмір поліграфічне виконання інформаційних плакатів кандидатів у народні депутати України, зареєстрованих в одномандатних виборчих округах, порядок їх виготовлення та передачі дільничним виборчим комісіям з виборів народних депутатів України та кандидатам у народні депутати України».
Вказана Постанова ЦВК спрямована, зокрема, на визначення тексту та форми інформаційних плакатів, носить організаційно-технічний характер і не може суперечити закону на виконання якого була прийнята.
Відповідно до п.10 ч.2 ст.31 Закону України «Про вибори народних депутатів України»від 17.11.2011 року №4061-VI, окружна виборча комісія передає дільничним виборчим комісіям виборчі бюлетені, бланки іншої документації відповідно до цього Закону, забезпечує контроль за обліком виборчих бюлетенів у межах одномандатного округу.
Згідно частини 4 статті 69 Закону України «Про вибори народних депутатів України»від 17.11.2011 року №4061-VI, інформаційні плакати передаються відповідним виборчим комісіям не пізніш як за двадцять днів до дня виборів.
Разом з цим, відповідно до частини 1 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Згідно з частиною 6 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Згідно ч. 1 ст. 179 КАС України на обчислення строків, встановлених статтями 172-177 цього Кодексу, не поширюються правила частин другої - десятої статті 103 цього Кодексу.
Як вбачається зі змісту ч. 1 ст. 103 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Відповідно до ч.5 ст.179 КАС України днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені статтями 172 - 177 цього Кодексу, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
На підставі викладеного, колегія суддів, не погоджується з доводами позивача, та приходить до висновку про безпідставність доводів апеляційної скарги з підстав їх спростування матеріалами справи та встановленими обставинами, оскільки позивач звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду 15 жовтня 2012 року, про що свідчить відбиток штемпелю суду від 15.10.2012 року, а строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені статтями 172 - 177 цього Кодексу, не може бути поновлено.
Крім того, у судовому засіданні у суді першої інстанції представник позивача не заперечував тієї обставини, що 08.10.2012 року ці плакати вже знаходились на інформаційних стендах виборчих дільниць.
Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія суддів дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.
Керуючись ст. ст. 172, 177, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України суд,-
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 -кандидата в народні депутати України одномандатного виборчого округу № 207 -залишити без задоволення, а ухвалу Чернігівського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2012 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Романчук О.М
Судді: Глущенко Я.Б.
Шелест С.Б.