Адвокаты по наследственным делам
Отзывы о нас
Как много актуальной информации. Огромнейшее Вам спасибо. С Вами приятно работать! Ребята - Вы действительно умнички.

Сайт - отпад. Благодарю. Чрезвычайно полезный и удобный интернет сайт.

Привет!. Сегодня совершенно случайно набрел на этот сайт, чему очень рад и доволен! С большим удовольствием сошлюсь на Вас на своей страничке в блоге!
Наши услуги

Вопрос к юристу по наследству:

Статьи
Право власності на спадок

Право власності на спадок Визнання прав власності на спадок (зразок судової справи), позовна заява про спадщину

Наследство по завещанию: раскрываем юридические ...

Наследство по завещанию: раскрываем юридические секреты Завещание необязательно гарантирует выполнение воли наследодателя, ведь в некоторых случаях можно признать завещание недействительным

Про уточнення списків виборців шляхом включення до списку виборців для голосування на позачергових виборах Президента України 25 - Святошинський районний суд міста Києва - Лопатюк Н. Г.

  1. ПОСТАНОВА
  2. ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ун. № 759/8603/14-а

пр. № 2-а/759/259/14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2014 року Святошинський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді Лопатюк Н.Г.,

при секретарі Фещук Т.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Відділу ведення Державного реєстру виборців Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації про уточнення списків виборців шляхом включення до списку виборців для голосування на позачергових виборах Президента України 25.05.2014 року, позачергових виборах Київського міського голови та депутатів Київської міської Ради 25.05.2014 року,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулась до суду з даним позовом та просить винести рішення про уточнення списку виборців шляхом включення її до списку виборців Дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №800725 Територіального виборчого округу №221 у Святошинськоиу районі м. Києва, посилаючись на ті обставини, що вона є громадянкою України і проживає в АДРЕСА_1.

16 травня 2014 року вона звернулась до Відділу ведення Державного реєстру виборців Святошинської РДА в м. Києві з метою реалізації права тимчасової зміни місця голосування.

Однак, у зазначеному Відділі їй повідомили, що її немає у списку виборців, у зв'язку з чим вона позбавлена права проголосувати на виборах.

У своєму позові ОСОБА_1 просила розглянути справу за її відсутності.

Відділ ведення Державного реєстру виборців Святошинської РДА в м. Києві явку свого представника в судове засідання не забезпечив, в матеріалах справи міститься лист на звернення ОСОБА_1 щодо суті спору.

Суд вважає за можливе провести розгляд справи у відсутності сторін на підставі матеріалів даної справи, відповідно до правил ч.5 ст.173 КАС України, оскільки неявка останніх не перешкоджає розгляду позову по суті.

Відповідно до ст.35 Закону України «Про вибори Президента України», внесення змін до уточненого списку виборців на звичайній виборчій дільниці здійснюється головою, заступником голови та секретарем дільничної виборчої комісії на підставі рішення суду, прийнятого у порядку та у строки, визначені Кодексом адміністравтиного судочинства України.

Дослідивши письмові докази у їх сукупності, суд дійшов до висновку про можливість задоволення даного позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженка міста Сєверодонецька Луганської області, паспорт Серія НОМЕР_1, виданий Сєверодонецьким МВ УМВС України в Луганській області 21 липня 2007 року, по м. Києву та Київській області зареєстрованою не значиться, що підтверджується фотокопією паспорту останньої, яка міститься в матеріалах даної справи.

Як вбачається з довідки Відділу ведення Державного реєстру виборців від 16.05.2014 року за №11-25/135, виданої ОСОБА_1, перевіркою АІТС «Державний реєстр виборців» встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, не зареєстрована в базі даних Державного Реєстру виборців у зв'язку з відсутністю в паспорті відмітки про реєстрацію. На цій підставі відділ ведення Державного реєстру виборців Святошинської РДА в м. Києві не має жодних підстав задовольнити її заяву щодо тимчасової зміни місця голосування.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про державний реєстр виборців», державний реєстр виборців (далі - Реєстр) - автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для зберігання, обробки даних, які містять передбачені цим Законом відомості, та користування ними, створена для забезпечення державного обліку громадян України, які мають право голосу відповідно до статті 70 Конституції України (далі - виборці).

Згідно ст.70 Конституції України, право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років.

Згідно ч.1 ст.173 КАС України, право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі.

Відповідно до ч.2 ст.8 Закону України «Про державний реєстр виборців», виборча адреса виборця визначається за зареєстрованим місцем проживання та адресою житла виборця відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженка міста Сєверодонецька Луганської області, паспорт Серія НОМЕР_1, виданий Сєверодонецьким МВ УМВС України в Луганській області 21 липня 2007 року, по м. Києву та Київській області зареєстрованою не значиться, що підтверджується фотокопією паспорту останньої, яка міститься в матеріалах даної справи.

Відповідно до ч.3 ст.7 Закону України «Про державний реєстр виборців», за мотивованим зверненням виборця, який має право голосу на відповідних виборах чи референдумі, орган ведення Реєстру може тимчасово (на період їх проведення) змінити виборцю місце голосування (виборчу дільницю) без зміни його виборчої адреси. Таке звернення подається до органу ведення Реєстру за місцезнаходженням зазначеної виборцем виборчої дільниці або за виборчою адресою не пізніше ніж за п'ять днів до дня голосування на відповідних виборах чи референдумі. Тимчасова зміна місця голосування виборця (виборчої дільниці) підтверджується посвідченням за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, яке видається виборцю.

Як вбачається з тексту позовної заяви, позивач зверталась до відповідача з заявою про тимчасову зміну місця голосування.

Однак, як вбачається з довідки Відділу ведення Державного реєстру виборців від 16.05.2014 року за №11-25/135, виданої ОСОБА_1, перевіркою АІТС «Державний реєстр виборців» встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, не зареєстрована в базі даних Державного Реєстру виборців у зв'язку з відсутністю в паспорті відмітки про реєстрацію. На цій підставі відділ ведення Державного реєстру виборців Святошинської РДА в м. Києві не має жодних підстав задовольнити її заяву щодо тимчасової зміни місця голосування.

Відповідно до ч.1, 2 ст.8 Закону України «Про державний реєстр виборців», виборчою адресою виборця є адреса його житла або місця перебування виборця чи інша адреса, що замінює адресу житла виборця, яка є підставою для віднесення виборця до відповідної виборчої дільниці. Виборча адреса виборця визначається за зареєстрованим місцем проживання та адресою житла виборця відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні".

Як вбачається з наданої позивачем копії договору оренди житлового приміщення №6744/13 від 28 лютого 2014 року, укладеного між ОСОБА_2 та ОСОБА_3, ОСОБА_1 проживає разом з ОСОБА_3 в АДРЕСА_1.

Як встановлено судом, у списках виборців дійсно відсутні дані про позивача, що унеможливлює реалізацію нею конституційного права голосувати на виборах, а тому її порушені права підлягають судовому захисту.

Таким чином, розглянувши дану адміністративну справу в межах заявлених вимог, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, підтверджених доказами, які були дослідженні в судовому засіданні, суд дійшов до висновку про наявність законних підстав для задоволення адміністравтиного позову.

На підставі наведеного, керуючись ст.70 Конституції України, ст.ст.2, 7, 159-163, 173 КАС України, Законом України «Про Державний реєстр виборців», Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», Законом України «Про вибори Президента України», суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Відділу ведення Державного реєстру виборців Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації про уточнення списків виборців шляхом включення до списку виборців для голосування на позачергових виборах Президента України 25.05.2014 року, позачергових виборах Київського міського голови та депутатів Київської міської Ради 25.05.2014 року - задовольнити.

Зобов'язати Дільничну виборчу комісію виборчої дільниці №800725 Територіального виборчого округу №221 у Святошинському районі м. Києва включити виборця ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженку міста Сєверодонецька Луганської області, паспорт Серія НОМЕР_1, виданий Сєверодонецьким МВ УМВС України в Луганській області 21 липня 2007 року, проживаючу в АДРЕСА_1, до списку виборців виборчої комісії виборчої дільниці №800725 Територіального виборчого округу №221 у Святошинському районі м. Києва на день голосування на позачергових виборах Президента України 25 травня 2014 року, позачергових виборах Київського міського голови та депутатів Київської міської Ради 25 травня 2014 року.

Постанова суду підлягає негайному виконанню.

Копія постанови суду надіслати на адресу Дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №800725 Територіального виборчого округу №221 у Святошинському районі м. Києва, для виконання.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня її проголошення.

Суддя: Лопатюк Н.Г.

Рейтинг: 4.5/5, основан на 25 голосах.

Вам будет интересно:

Коноплянка може опинитися в Англії

Лондонський Челсі у зимове трансферне вікно збирається придбати півзахисника Дніпра Євгена Коноплянку.

Про постійно діючу робочу групу з питань інновацій, Державна судова адміністрація України

Про постійно діючу робочу групу з питань інновацій З метою ефективної координації заходів, оперативного вирішення завдань постійно діючої робочої групи з питань інновацій, керуючись частиною п'ятою статті 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" ( 2453-17 ), НАКАЗУЮ:

Масштабної епідемії грипу не буде

Медики роблять оптимістичні прогнози і запевняють, що все під контролем. Ситуація залишається спокійною. Сьогодні рівень захворюваностіна грип та ГРВІ не перевищує епідемічних порогів у жодному ...

Про призначення О. Лукаш Міністром юстиції України, Президент України

Указ  Президента України Призначити ЛУКАШ Олену Леонідівну Міністром юстиції України. Президент України м. Київ 4 липня 2013 року № 363/2013





Юридическая практика:
Про усунення права на спадкування

Про усунення права на спадкування Адвокату по спадковим правовідносинам потрібно було вирішити спірну ситуацію про усунення від права на спадкування сестер ...

Про усунення перешкод у здійсненні права на спадкування ...

Про усунення перешкод у здійсненні права на спадкування та визнання права власності в порядку спадкування за заповітом Починаючи процес нотаріального оформлення спадкового майна, громадяни часто зіштовхуються із перешкодами, які можна вирішити ...

Про усунення від права на спадкування

Про усунення від права на спадкування У житті бувають такі ситуації, коли при розподілі спадщини, на її частину бажають претендувати ті спадкоємці, які хочуть ...


Консультации по наследству:
Відновлюємо термін вступу в спадщину

Добрий день, консультанти. Мені дуже потрібна допомога адвоката у спадкових питаннях. Справа в тому, що звертаюся до Вас не ...

Успадкування майна за спадкової трансмісії

Добрий день! У мене не так давно померла бабуся, яка мала квартиру у власності. Заповіти вона залишити не встигла, адже дуже ...

Розділ спадщини між спадкоємцями за заповітом

Доброго дня, адвокати та юристи сайту! Я вже користувався вашою адвокатською допомогою і Ви завжди давали мені грамотні юридичні ...


Новости наследственных дел:
На сегодняшнем заседании правительства планируется ...

На сегодняшнем заседании правительства планируется рассмотреть план мероприятий по выполнению СА с ЕС Кабинет министров Украины на сегодняшнем заседании рассмотрит план мероприятий по выполнению соглашения об ассоциации с Евросоюзом. Об этом говорится в повестке дня заседания на сайте правительства.

Судья не может считаться независимым от политического .

Судья не может считаться независимым от политического влияния, если его карьера зависит от изменчивого политического вектора, - Я.Романюк 22 декабря во время заключительного заседания Наблюдательного Комитета проекта Совета Европы «Усиление независимости, эффективности и профессионализма судебной власти на Украине» Председатель Верховного Суда Украины Ярослав Романюк заявил, что «одним из самых опасных с точки зрения формирования независимой судебной системы на современном этапе факторов является политическая составляющая».

Прокурор Донецкой области пытается в суде оспорить ...

Прокурор Донецкой области пытается в суде оспорить его люстрацию Руководителю прокуратуры Донецкой области Николаю Франтовскому не удалось с первого раза обжаловать свое увольнение с должности через люстрацию, сообщает «Первая инстанция».


Рекомендации пользователей:
1676b6902a1c6c119988b3b7eb617bca