Адвокаты по наследственным делам
Отзывы о нас
Этот интернет портал здоровский! Пользовался довольно часто. Думаю, что этот портал ожидает светлое будущее. Удачи Вам, ребята. Хотелося б встречаться с Вашими трудами почаще!

Сайт - отпад. Благодарю. Чрезвычайно полезный и удобный интернет сайт.

Этот интернет сайт отличный! Пользовался довольно чуть ли не по три раза на день. Этот интернет портал ждет хорошее будущее. Удачи Вам, ребята. Хотелося б видеться с Вашими трудами почаще!
Наши услуги

Вопрос к юристу по наследству:

Статьи
Право власності на спадок

Право власності на спадок Визнання прав власності на спадок (зразок судової справи), позовна заява про спадщину

Наследство по завещанию: раскрываем юридические ...

Наследство по завещанию: раскрываем юридические секреты Завещание необязательно гарантирует выполнение воли наследодателя, ведь в некоторых случаях можно признать завещание недействительным

Про розірвання договору купівлі-продажу від 03 листопада 2004р - Господарський суд Житомирської області - Машевська О.П.

  1. УКРАЇНА
  2. УХВАЛА

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

______________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

"18" грудня 2014 р. Справа № 906/1540/14.

Господарський суд Житомирської області у складі:

Судді: Машевської О.П.

За позовом: Громадської організації "Сила Закону" (м.Житомир)

До відповідачів : 1. Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиційна технологія" (м. Київ)

2. Житомирської міської ради (м. Житомир)

3. Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області (м. Житомир)

про розірвання договору купівлі-продажу від 03 листопада 2004р.

Присутні:

від позивача: Луценко В.А. - керівник ГО "Сила Закону", згідно Виписки з ЄДР від 28.07.2014р., Зелінська А.В. - пред. за дов. № 3 від 17.12.14р. , Геворгян С.Л. - пред. за дов. № 1 від 12.11.14р.

від відповідача: 1: Тимофіїв Н.Ю. - пред. за дов. від 23.07.14, дійсна до 23.07.17р.;

від відповідача 2: не з'явився,

від відповідача 3: Грінчук Н.І. - заст. нач. РВ ФДМУ по житом. обл., дов. №03/5 від 08.01.2014р.

ВСТАНОВИВ:

Громадська організація "Сила Закону" звернулася з позовом до господарського суду Житомирської області до відповідачів ТОВ "Інвестиційна технологія" та Житомирської міської ради про розірвання договору купівлі-продажу об'єкта незавершеного будівництва спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області - гастрольного театру в м. Житомирі, вул. Фещенка-Чопівського,2 , укладеного 03.11.2004р. між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Житомирській області (продавець) та закритим акціонерним товариством "Інвестиційні технології" (покупець).

Ухвалою від 20.11.14р. господарський суд порушив провадження у справі, та серед іншого, залучив до участі у справі третю особу на стороні відповідачів - Регіональне відділення ФДМ України по Житомирській області.

Ухвалою від 04.12.14р. господарський суд відклав розгляд справи, та серед іншого, залучив Регіональне відділення Фонду державного майна України по Житомирській області ( місто Житомир) до участі у справі в якості іншого відповідача.

До початку розгляду справи по суті позивач предмет та підстави позову не змінив, відповідачі зустрічного позову не подали.

Представники позивача позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позові. Представники першого та третього відповідачів проти позову заперечили , в тому числі , з тих підстав, що позивач у спорі є неналежним. У відзиві на позов другий відповідач проти доводів останнього заперечує, в тому числі, з тих підстав , що Житомирська міська рада неналежний відповідач у спорі. Представники позивача на спростування заперечень відповідача про належність права на позов виклали додаткові письмові та усні пояснення.

Заслухавши уповноважених представників сторін та дослідивши матеріали справи, господарський суд дійшов наступного висновку.

Частиною першою статті 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення , невизнання або оспорювання.

Частиною другою статті 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

До прав, які підлягають цивільно-правовому захисту, відносяться всі майнові й особисті немайнові права, які належать суб'єктам цивільного права.

В свою чергу, офіційне тлумачення поняття інтересу, який підлягає захисту, надано в Рішенні Конституційного Суду України від 1 грудня 2004 року №1-10/2004, яким визначено, що охоронюваний законом інтерес треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об'єктивного і прямо не опосередкований у суб'єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони для задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності та іншим загально-правовим засадам.

З врахуванням викладеного, правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів і осіб, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні чи суспільні інтереси, про що прямо обумовлено у ч.2 ст. 3 ЦПК України) ( постанова ВСУ від 05. 02.14 року у справі № 6 -131цс13, № в реєстрі судових рішень 37265548).

Відповідно до статей 1, 2 Господарського процесуального кодексу України, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземці), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають звертатися державні та інші органи, громадяни, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.

Господарський суд порушує справи за позовними заявами: підприємств та організацій, які звертаються до господарського суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів; державних та інших органів, які звертаються до господарського суду у випадках, передбачених законодавчими актами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону України "Про громадські об'єднання" громадська організація - це громадське об'єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи.

Рішенням Конституційного Суду України від 28.11.2013 р. № 12-рп/2013 у справі за конституційним зверненням асоціації "Дім авторів музики Україні" щодо тлумачення положень пункту 7 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір" у взаємозв'язку з положеннями пункту "г" частини 1 статті 49 Закону України "Про авторське право і суміжні права" зазначено, що громадська організація може захищати в суді особисті немайнові та майнові права як своїх членів, так і права та охоронювані законом інтереси інших осіб, які звернулися до неї за таким захистом, лише у випадках, якщо таке повноваження передбачено у її статутних документах та якщо відповідний закон визначає право громадської організації звертатися до суду за захистом прав та інтересів інших осіб.

Судом встановлено, що відповідно до Статуту громадської організації " Сила Закону" основною метою організації є задоволення та захист своїх законних соціальних, економічних , творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів, сприяння зростанню екологічної та культурної свідомості суспільства.

Підпунктами 3.6.1., 3.6.2., 3.6.3., 3.6.10, 3.6.11 п. 3.6. Статуту передбачено, що організація має право : бути учасником цивільно-правових відносин, набувати майнові і немайнові права та нести обов'язки відповідно до законодавства; бути позивачем та відповідачем у суді; представляти і захищати свої законні інтереси та законні інтереси своїх членів у державних органах та в неурядових організаціях; набувати та розпоряджатися майном та іншою власністю для здійснення своїх статутних завдань в порядку, визначеному чинним законодавством України; одержувати та використовувати на умовах оренди або тимчасового безкоштовного користування будівлі, обладнання, транспортні засоби та інше майно, що необхідне для здійснення статутних завдань організації, здійснювати інші права, не заборонені законом.

Згідно п.4.2. Статуту членами організації можуть бути фізичні особи, що досягли 18 років, визнають мету та Статут організації, сприяють їх реалізації та виконанню.

Членами громадської організації є фізичні особи, що проживають у м. Житомирі (протокол № 2 установчих зборів засновників громадської організації "Сила Закону").

У позовній заяві позивач вказує на те, що комунальною власністю є власність територіальних громад відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування". У письмових поясненнях позивач доповнює, що громадська організація " Сила Закону" зареєстрована в м. Житомирі, а також до її членів входять корінні жителі міста Житомира, та навіть, Житомирського району, які є представниками територіальної громади Житомира і Житомирського району. Окрім того, забудова парку ім. Ю.Гагаріна приватним житловим комплексом замість об'єкту громадського призначення (гастрольного театру) призведе до втрати територіальною громадою об'єкту громадського призначення. Від так, права громадської організації "Сила Закону" , до якої входять представники територіальної громади, порушені.

Відповідно до ст. 1 Закону України " Про місцеве самоврядування" територіальна громада - жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об'єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр.

Виходячи з викладеного, а також беручи до уваги положення Конституції України та Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, які передбачають право кожного на захист своїх прав та інтересів у судовому порядку, суд дійшов висновку, що громадська організація "Сила Закону " звернулася з позовом до господарського суду за захистом охоронюваних законом інтересів своїх членів фізичних осіб - жителів, об'єднаних постійним проживанням у межах міста Житомира, селища міського типу Новогуйвинське та міста Києва.

Разом з тим, громадяни, що не є суб'єктами підприємницької діяльності , мають право звертатися до господарського суду лише у випадках, передбачених законодавчими актами України.

Приймаючи до уваги склад учасників господарського процесу , суд вважає за потрібне зазначити, що та обставина, що громадська організація "Сила Закону" виступає в інтересах фізичних осіб , як членів даної організації, останні не мають права як фактичні позивачі на захист своїх прав та інтересів у господарському суді.

Відповідно до вищевикладеного , суд ухвалює припинити провадження у господарській справі на підставі п.1 ч.1 ст. 80 ГПК України.

Відповідно до ч. 3 ст. 80 ГПК України в ухвалі про припинення провадження у справі мають бути вирішені питання про розподіл між сторонами господарських витрат, про повернення судового збору з бюджету тощо.

Ухвалою від 20.11.14року позивачу розстрочено сплату судового збору в сумі 1218, 00 грн. рівними частками по 609, 00 грн. кожна зі сплатою першого платежу до 04.12.2014 р. та другого платежу - до 25.12.2014р.

Відповідно до п. 3.3 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.13р. №7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України", якщо строк, на який судом було розстрочено сплату судового збору, закінчився, а таку сплату не здійснено, господарський суд з урахуванням конкретних обставин справи може своєю ухвалою продовжити цей строк (але не довше, ніж до прийняття судового рішення по суті справи), або звільнити сторону від сплати судового збору, або залишити позов без розгляду на підставі пункту 5 частини першої статті 81 ГПК, або стягнути несплачену суму судового збору при прийнятті судового рішення.

Оскільки строк сплати судового збору в розмірі 609,00 грн. на дату винесення ухвали суду ще не настав, суд ухвалює стягнути несплачену його частину з позивача в дохід Державного бюджету України.

Ухвалою від 04.12.14року суд прийняв до розгляду клопотання позивача про забезпечення позову у цій справі шляхом заборони ТОВ "Інвестиційна технологія" вчиняти будь-які дії стосовно об'єкта незавершеного будівництва спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області - гастрольного театру в м. Житомирі , вул. Старий бульвар, 14.

Представник першого відповідача проти задоволення клопотання по суті заперечила, оскільки об'єкт незавершеного будівництва - гастрольного театру в м. Житомирі , вул. Старий бульвар, 14 у поточному 2014 році демонтовано.

З врахуванням встановлених обставин спору, та у зв'язку з припиненням провадження у справі, суд відмовляє у задоволенні клопотання про забезпечення позову за безпідставністю. Суд не задовольняє клопотання другого відповідача про залучення до участі у спорі Житомирську обласну раду.

Ухвали господарських судів набирають законної сили в день їх винесення, якщо інше не передбачено законом (зокрема, частинами п'ятою та шостою статті 12211 ГПК України) ( п.12. Постанови ВГСУ від 23.03.2012 № 6 "Про судове рішення".

Разом з тим, відповідно до ч.4 ст. 80 та п.7 ч.1 ст. 106 ГПК України ухвала про припинення провадження у справі підлягає апеляційному оскарженню.

Керуючись ст.ст. 66, 67, 80, 86 ГПК України, господарський суд, -

УХВАЛИВ:

1. Провадження у справі № 906/1540/14 припинити.

2. Стягнути з Громадської організації "Сила Закону" ( 10008, Житомирська область, місто Житомир, вулиця Житній ринок, 8, код ЄДРПОУ 39313065) в дохід Державного бюджету України ( доходний рахунок 31214206783002, МФО 811039, Банк одержувача ГУДКСУ у Житомирській області, одержувач УДКСУ у м. Житомирі (м. Житомир), 22030001, код ЄДРПОУ суду 03499916, код одержувача 380357260) - 609, 00 грн. судового збору.

3. У задоволенні клопотання громадської організації "Сила Закону" від 01.12.14року про забезпечення позову у цій справі - відмовити.

Ухвала про припинення провадження у справі набрала законної сили 18.12.14року, однак підлягає апеляційному оскарженню протягом п'яти днів з дня їх оголошення місцевим господарським судом.

Суддя Машевська О.П.

Друк:

1 - в справу

2- позивачу (нарочним)

3- відповідачу -1 ТОВ "Інвестиційна технологія" ( нарочним)

4-відповідачу -2 Житомирській міській раді М. Житомир, майдан Корольова, 4/2) рек. з пов.

5- відповідачу-3 РВ ФДМУ по Житомирській області (нарочним)

Рейтинг: 4.6/5, основан на 25 голосах.

Вам будет интересно:

Про затвердження Положення про функціонування фондових бірж, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку

Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2012 р. за № 2082/22394 Про затвердження Положення про функціонування фондових бірж Відповідно до абзацу другого статті 3, пунктів 1 та 5 частини першої, пунктів 1, 6, 7, 8, 13 та 37-2 частини другої статті 7, пункту 13 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні"( 448/96-ВР ), статей 23 та 25 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" ( 3480-15 ) Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку ВИРІШИЛА:

Про затвердження деяких форм документів, необхідних для реалізації постанови Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1244, Міністерство доходів і зборів України

Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 31 жовтня 2013 р. за № 1851/24383 Про затвердження деяких форм документів, необхідних для реалізації постанови Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1244

Щодо врахування суми дотаційних сертифікатів при розрахунку оптової ринкової ціни у листопаді 2013 року, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики

Щодо врахування суми дотаційних сертифікатів при розрахунку оптової ринкової ціни у листопаді 2013 року Згідно з повноваженнями, наданими Законом України "Про електроенергетику"( 575/97-ВР ) та Указом Президента України від 23.11.2011 № 1059( 1059/2011 ) "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики", відповідно до Правил Оптового ринку електричної енергії України ( v1028862-12 ), затверджених Протоколом Ради Оптового ринку електричної енергії України від 28.05.2012 № 8 та погоджених постановою НКРЕ від 09.08.2012 № 1028, постанови НКРЕ від 26.02.2001 № 184 ( v0184227-01 ) "Про затвердження Положення про порядок надання ліцензіатам з постачання електричної енергії за регульованим тарифом компенсації втрат від здійснення постачання електроенергії побутовим споживачам", постанови НКРЕ від 16.11.2006 № 1487( v1487227-06 ) "Про затвердження Положення про порядок надання ліцензіатам з постачання електричної енергії за регульованим тарифом компенсації втрат від здійснення постачання електроенергії споживачам за тарифами, диференційованими за періодами часу", постанови НКРЕ від 18.01.2007 № 27( v0027227-07 ) "Про затвердження Порядку надання ліцензіатам з постачання електричної енергії за регульованим тарифом компенсації втрат при здійсненні постачання електроенергії побутовим споживачам, які розраховуються за тарифами, диференційованими за періодами часу", постанови НКРЕ від 21.02.2008 № 198( v0198227-08 ) "Про затвердження Порядку надання ліцензіатам з постачання електричної енергії за регульованим тарифом компенсації втрат від здійснення постачання електричної енергії, яка використовується для зовнішнього освітлення населених пунктів", постанови НКРЕ від 26.07.2007 № 996 ( v0996227-07 ) "Про затвердження Порядку надання ліцензіатам з постачання електричної енергії за регульованим тарифом компенсації втрат від здійснення постачання електричної енергії міському електричному транспорту за тарифами, встановленими на рівні, як для населення", постанови НКРЕ від 26.06.2007 № 866( v0866227-07 ) "Про затвердження Порядку встановлення роздрібних тарифів на електричну енергію для вугледобувних підприємств", постанови НКРЕ від 02.04.2009 № 387 ( v0387227-09 ) "Про затвердження Порядку надання компенсації втрат ВАТ "Крименерго" та ВАТ ЕК "Одесаобленерго" від здійснення постачання електричної енергії дитячим центрам "Артек" і "Молода гвардія", постанови НКРЕ від 11.04.2013 № 408( z0715-13 ) "Про затвердження Порядку надання ліцензіатам з постачання електричної енергії за регульованим тарифом компенсації втрат від здійснення постачання електричної енергії суб’єктам господарської діяльності, які реалізують інноваційні проекти" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, ПОСТАНОВЛЯЄ:

Долар хочуть посадити на голодний пайок, а готівку загнати у банки

Новий рецепт ліків від надмірної доларизації та завеликої кількості готівки, що перебуває на руках у населення, а, отже, для повернення грошей у банківську систему для здешевлення кредитування ...





Юридическая практика:
Про усунення від права спадкування

Про усунення від права спадкування За правовою допомогою до наших юристів звернувся громадянин, який просив правової допомоги у справі про усунення від права ...

Про усунення від права на спадкування

Про усунення від права на спадкування У житті бувають такі ситуації, коли при розподілі спадщини, на її частину бажають претендувати ті спадкоємці, які хочуть ...

Про визнання права на спадкове майно в порядку ...

Про визнання права на спадкове майно в порядку спадкової трансмісії Якщо спадкоємець майна за заповітом помер і не встиг її прийняти, не зміг провести нотаріальне оформлення після відкриття ...


Консультации по наследству:
Чи можна оформити заповіт не на родича?

Доброго дня, адвокати із питань спадщини! Мене цікавить питання про те, як скласти правильно заповіт не на родича? Мені вже ...

Успадкування майна за спадкової трансмісії

Добрий день! У мене не так давно померла бабуся, яка мала квартиру у власності. Заповіти вона залишити не встигла, адже дуже ...

Розцінки на прийняття спадщини та послуги адвоката

Добрий день, консультанти сайту. Насамперед, мене цікавить вартість юридичних послуг на спадщину в Києві. Моє питання банальне ...


Новости наследственных дел:
На сегодняшнем заседании правительства планируется ...

На сегодняшнем заседании правительства планируется рассмотреть план мероприятий по выполнению СА с ЕС Кабинет министров Украины на сегодняшнем заседании рассмотрит план мероприятий по выполнению соглашения об ассоциации с Евросоюзом. Об этом говорится в повестке дня заседания на сайте правительства.

Судья не может считаться независимым от политического .

Судья не может считаться независимым от политического влияния, если его карьера зависит от изменчивого политического вектора, - Я.Романюк 22 декабря во время заключительного заседания Наблюдательного Комитета проекта Совета Европы «Усиление независимости, эффективности и профессионализма судебной власти на Украине» Председатель Верховного Суда Украины Ярослав Романюк заявил, что «одним из самых опасных с точки зрения формирования независимой судебной системы на современном этапе факторов является политическая составляющая».

Прокурор Донецкой области пытается в суде оспорить ...

Прокурор Донецкой области пытается в суде оспорить его люстрацию Руководителю прокуратуры Донецкой области Николаю Франтовскому не удалось с первого раза обжаловать свое увольнение с должности через люстрацию, сообщает «Первая инстанция».


Рекомендации пользователей:
1676b6902a1c6c119988b3b7eb617bca