На початку березня Перший Національний покаже документальний фільм про корюківську трагедію
Та велика руйнація, якої 1 березня 1943 року зазнало від нацистських карателів поліське містечко Корюківка на Чернігівщині, — багатовимірна: будівлі, долі, пам’ять, час… Та особливо до сліз проймають світлини загиблих від куль і вогню мирних жителів: батьки і матері з малюками, дідусі й бабусі, хлопці й дівчата, підлітки. Дивитися в очі усміхненим чи злегка напруженим перед фотооб’єктивом людям, знаючи, що не судилося здійснитися жодній їхній мрії, жодному сподіванню на майбутнє, — страшно і до відчаю боляче.
Якщо такі пронизливі почуття охоплюють тих, чиїх родин це горе не торкнулося, то наскільки ж нестерпно повертатися подумки у той день небагатьом її очевидцям, яким дивом вдалося вижити… Але вони погодилися ще раз пройти через пекло своїх спогадів і розповісти про скоєний окупантами злочин проти 1885 своїх земляків на відеокамеру: знімальної групи Творчого об’єднання документальних фільмів та програм Національної телекомпанії України. Ганна Нековаль, яка з мамою ховалася від катів у погребі, Ганна Тихоновська, яку разом з іншими дітьми зібрали в сусідській хаті й тільки слова півторарічного хлопчика «Дядю, дай мені сахарцю!» пробудили в душі фашиста щось людське, і він, випустивши автоматну чергу в стелю, вискочив на вулицю, лишивши малим життя. Віра Гнатюк, що 10-річною закопала на подвір’ї останки 36 родичів і земляків. Володимир Костюк, у хаті якого палили людей. Вони та інші свідки страшної трагедії хочуть, щоб нащадки знали і пам’ятали про невинно убієнних.
Кіномитцям надали інформаційну допомогу фахівці Центрального державного архіву громадських об’єднань України, Державного архіву Чернігівської області, Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв та політичних репресій при Кабінеті Міністрів, а також районних установ у Корюківці. Науковим консультантом працював Український інститут національної пам’яті. Останній, за словами його представника, наукового працівника Сергія Бутка, із власної ініціативи підготував довідник про знищені фашистськими карателями населені пункти України.
Документальний фільм до 70-х роковин корюківської трагедії не матиме постановочних епізодів. Тільки реальні факти, розказані реальними людьми. А ще — сучасні школярі та їхній погляд на ті давні події.
Автор та режисер фільму Сніжана Потапчук разом з оператором Андрієм Ревком добряче намерзлися, проводячи зйомки на місцевості. Було таке враження, що навіть морозна й вітряна погода прагнула утриматися такою, якою була того страшного дня.