Справа № 727/5723/13-а
Провадження № 2-а/727/143/13
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 серпня 2013 року. Шевченківський районний суд м. Чернівців в складі:
головуючого судді - Кирилюк Л.К.
при секретарі - Палилюлько Н.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернівці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях про визнання нечинним розпорядження, зобов'язання здійснити перерахунок призначеної пенсії державного службовця та виплатити недоплачену пенсію, -
В С Т А Н О В И В :
В квітні 2010 року позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до відповідача управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці, правонаступником якого є управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях, про визнання недійсним розпорядження, зобов'язання здійснити перерахунок призначеної пенсії державного службовця та виплатити недоплачену пенсію. Рішенням Шевченківського районного суду м. Чернівців від 16 червня 2010 року в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено, яке ухвалою Апеляційного суду Чернівецької області від 09 вересня 2010 року залишено без змін. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 06 червня 2013 року рішення Шевченківського районного суду м. Чернівців від 16 червня 2010 року та ухвала Апеляційного суду Чернівецької області від 09 вересня 2010 року скасовані, справу передано на новий судовий розгляд.
Посилалась на те, що на підставі наказу № 10-0 від 30 січня 2003 року Державної податкової адміністрації в Чернівецькій області вона звільнена з роботи з посади головного державного податкового інспектора відділу ведення адміністрування облікових показників та звітності управління інформатизації та обліку в зв'язку з виходом на пенсію згідно ст. 38 КЗпП України.
Її стаж роботи на державній службі становить 10 років 1 місяць 3 дні, загальний трудовий стаж, що дає право на одержання винагороди за вислугу років - 25 років 2 місяці 7 днів.
Для нарахування пенсії бухгалтерією ДПА в Чернівецькій області спочатку була надана довідка про заробітну плату, з якої призначалась пенсія, з вказівкою в довідці в графі 3 «Надбавка за вислугу років» надбавки в розмірі 40 відсотків, яку вона здала до управління Пенсійного фонду в Шевченківському районі м. Чернівці. Однак дана довідка для розрахунку її пенсії працівником відповідача до уваги прийнята не була та повернута їй з проханням надати нову довідку про заробітну плату, з якої буде призначено пенсію, де в графі 3 «Надбавка за вислугу років» надбавка за вислугу років буде вказана в розмірі 20% з відповідною сумою в гривнях (при розрахунку суми пенсії їй враховано лише стаж роботи в податковій службі). На виконання цього прохання бухгалтерію ДПА в Чернівецькій області було надано нову довідку про заробітну плату для призначення пенсії, в якій в графі 3 «Надбавка за вислугу років» дана надбавка становила 20% з відповідною сумою в гривнях.
Згідно довідки ДПА в Чернівецькій області заробітна плата за посадою головного державного податкового інспектора, з якої їй призначено пенсію, в тому числі для перерахунку пенсії з 01 лютого 2008 року, включає надбавку за вислугу років в розмірі 40% до посадового окладу з врахуванням доплати за спеціальне звання, яка входила в систему заробітної плати, на що нараховувались та перераховувались збори на обов'язкове пенсійне страхування.
З 01 лютого 2003 року їй була призначена пенсія, проте в заробітну плату для обчислення
пенсії та при її перерахунку з 01 лютого 2008 року в зв'язку з підвищенням окладів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06 лютого 2008 року № 34 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» надбавку за вислугу років відповідачем їй було включено в розмірі 20% замість 40%.
На її звернення про проведення перерахунку призначеної пенсії з врахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 40% відповідач, посилаючись на ст. 33 Закону України «Про державну службу» та постанову Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року № 283 «Про порядок обчислення стажу державної служби» вказав, що при обчисленні пенсії враховано заробітну плату із розрахунку вислуги років за 10 років роботи на державній службі, тому не вбачав підстав для обчислення пенсії із заробітної плати з врахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 40% від почасового окладу та доплати за ранг.
Вважає таку відмову відповідача незаконною з наступних підстав:
Згідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат доходу).
Відповідно до ст.ст. 33 ч.2, 37 ч.1 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з: посадового окладу, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80-90% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмежень граничного розміру пенсії.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат та матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1997 року № 1013 «Про порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів Державної податкової служби, які мають спеціальні звання» до стажу роботи, що дає право на одержання винагороди за вислугу років, включається час роботи на посадах бухгалтерів, економістів, фінансистів, інженерів - програмістів, інженерів-електриків, якщо ці працівники мали спеціальну освіту, працювали за фахом та перейшли на роботу до податкової інспекції і зараховані на відповідну посаду.
Вона закінчила вищий учбовий заклад за спеціальністю «Економіка та організація промисловості» і одержала кваліфікацію економіста, працювала за фахом 25 років 2 місяці 7 днів, на підставі чого їй проводилась виплата винагороди за вислугу років в розмірі 40% до посадового окладу з врахуванням доплат за ранг, що була складовою заробітної плати, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до п.3 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до законів враховуються у розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи. Відповідачем при призначенні та перерахунку їй пенсії як державному службовцю в порушення цих вимог закону не було враховано надбавку за вислугу років в розмірі 40 відсотків, що входила в її заробітну плату.
Просить визнати недійсним розпорядження відповідача № 176595 від 16 березня 2008 року; зобов'язати провести перерахунок призначеної їй пенсії з врахуванням 40% надбавки за вислугу років від посадового окладу та доплати за ранг; при черговому перерахунку пенсії врахувати дану надбавку та повернути недоплачену суму пенсії відповідно до строку давності.
В серпні 2013 року позивачка ОСОБА_1 уточнила та збільшила позовні вимоги, просить визнати недійсним протокол про призначення пенсії № 176595 від 03 лютого 2003 року та розпорядження про перерахунок пенсії № 176595 від 23 березня 2008 року; зобов'язати відповідача провести перерахунок призначеної їй пенсії з врахуванням 40% надбавки за вислугу років від посадового окладу та доплати за ранг; при черговому перерахунку пенсії врахувати дану надбавку та повернути недоплачену суму пенсії з дня призначення пенсії з 01 лютого 2003 року по даний час.
Ухвалою суду від 09 серпня 2013 року позовні вимоги в частині визнання недійсним протоколу про призначення пенсії № 176595 від 03 лютого 2003 року залишені без розгляду.
В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 збільшені позовні вимоги підтримала повністю, просить визнати недійсним розпорядження про перерахунок пенсії № 176595 від 23 березня 2008 року; зобов'язати відповідача провести перерахунок призначеної їй пенсії з врахуванням 40% надбавки за вислугу років від посадового окладу та доплати за ранг, при черговому перерахунку пенсії врахувати дану надбавку та повернути недоплачену суму пенсії з дня призначення пенсії з 01 лютого 2003 року по даний час з підстав, вказаних в позовній заяві, повністю підтвердивши викладені в ній обставини.
Представник відповідача управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, пояснила, що 01 лютого 2003 року позивачка ОСОБА_1 звернулась до управління Пенсійного фонду в Шевченківському районі м. Чернівці, правонаступником якого є управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях, з заявою про призначення їй пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу». На підставі наданого пакету документів ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком згідно норм цього Закону з 01 лютого 2003 року.
В процесі призначення пенсії управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях виходило з наступних вимог чинного законодавства, а саме: відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу, зокрема для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.
Згідно ст. 37-1 цього Закону у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 283 від 03 травня 1994 року, до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у ст. 25 Закону України «Про державну службу», а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців, в тому числі на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби.
Крім того, безпосередньо постановою Кабінету Міністрів України № 283 від 03 травня 1994 року «Про порядок обчислення стажу державної служби» встановлено, що надбавка за вислугу років обчислюється за фактично відпрацьований час, виходячи із посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби, визначеного відповідно до затвердженого цією постановою Порядку. У разі виконання обов'язків тимчасового відсутнього працівника надбавка за вислугу років обчислюється з посадового окладу за основною посадою.
Надбавка за вислугу років виплачується у розмірах, встановлених частиною 5 статті 33 Закону України «Про державну службу», доплата за ранг проводиться у розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 123 від 28 лютого 1994 року.
Статтею 33 Закону України «Про державну службу» визначено, що надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків.
За даними трудової книжки позивачки ОСОБА_1 стаж державної служби становить 10 років 1 місяць 3 дні, а саме: з 29 грудня 1992 року по 25 листопада 1996 року - 3 роки 10 місяців 27 днів; з 26 листопада 1996 року по 01 березня 1999 року - 2 роки 3 місяці 6 днів; з 02 березня 1999 року по 31 січня 2003 року - 3 роки 11 місяців. При обчисленні пенсії та подальших перерахунках враховано заробітну плату із розрахунку вислуги років за 10 років роботи на державній службі в розмірі 20 відсотків. Отже, стаж державної служби при нарахуванні пенсії та подальших перерахунків обчислено відповідно до норм чинного законодавства.
Посилання позивачки на ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині видів оплати праці, що включаються до заробітку для обчислення пенсії, є безпідставним, оскільки вона звернулась з заявою про призначення пенсії за віком саме згідно норм Закону України «Про державну службу», а не інших законодавчих актів.
Також вважає безпідставним посилання позивачки на норму ст. 46 ч.2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині, що нараховані суми пенсії не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, так як позивачка звернулась з заявою про призначення їй пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу», а тому в задоволенні позовних вимог просить відмовити.
Заслухавши пояснення позивачки, представника відповідача, покази свідків, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані частково і підлягають до часткового задоволення.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1, 1946 року народження. В 1975 році вона закінчила Львівський політехнічний інститут за спеціальністю економіка та організація машинобудівної промисловості і їй присвоєно кваліфікацію інженера-економіста, що підтверджується копією диплому серії НОМЕР_1 (а.с.25), тобто вона здобула вищу економічну освіту. Після цього працювала в Чернівецькому виробничому об'єднанні «Електронмаш» з 27 липня 1976 року по 01 березня 1980 року на посадах інженера-нормувальника та інженера по нормуванню праці ВЗПП, інженера-економіста та економіста в БРІЗ, з 27 травня 1980 року по 28 грудня 1992 року на посадах начальника бюро собівартості, госпрозрахунку та аналізу планово-економічного відділу. З 28 грудня 1992 року працювала на різних посадах в Державній податковій інспекції у м. Чернівці та з 02 березня 1999 року в Державній податковій адміністрації в Чернівецькій області до 31 січня 2003 року, що відноситься до державної служби, а 31 січня 2003 року на підставі наказу № 10-0 від 30 січня 2003 року була звільнена з посади головного державного податкового інспектора відділу ведення адміністрування облікових показників та звітності управління інформатизації та обліку у зв'язку з виходом на пенсію, що підтверджується копією трудової книжки (а.с.11-24).
Згідно постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 12 вересня 1997 року (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України № 1336 від 25 серпня 1998 року) «Про порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання» до стажу роботи, що дає право на одержання винагороди за вислугу років, включається час роботи: в органах державної податкової служби; на посадах і в органах, визначених згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року № 283 «Про порядок обчислення стажу державної служби» з наступними змінами; на підприємствах, в установах та в організаціях на посадах бухгалтерів, економістів, фінансистів, юристів, інженерів-програмістів, інженерів-системотехніків, інженерів-електроніків, якщо ці працівники мали спеціальну освіту, працювали за фахом та перейшли на роботу до податкової адміністрації (інспекції) і зараховані на відповідну посаду.
Відповідно до наказу ДПА в Чернівецькій області № 24 від 24 січня 2002 року підтверджено стаж роботи позивачки ОСОБА_1, що дає право на щомісячну винагороду за вислугу років та надання щорічних додаткових відпусток працівникам ДПА в Чернівецькій області станом на 01 січня 2002 року згідно протоколів № 1, № 2 створеної комісії 25 років 02 місяці 7 днів (копія наказу та протоколів на а.с.25-31), а згідно наказу ДПА в Чернівецькій області № 15 від 10 січня 2003 року підтверджено стаж роботи позивачки ОСОБА_1, що дає право на щомісячну винагороду за вислугу років та надання щорічних додаткових відпусток працівникам ДПА в Чернівецькій області станом на 01 січня 2003 року згідно протоколу № 1 26 років 02 місяці 7 днів (копія наказу та протоколу на а.с.73-76). В цей стаж роботи включено роботу позивачки в Чернівецькому виробничому об'єднанні «Електронмаш» з 27 липня 1976 року по 01 березня 1980 року на посадах інженера-нормувальника та інженера по нормуванню праці ВЗПП, інженера-економіста та економіста в БРІЗ, з 27 травня 1980 року по 28 грудня 1992 року на посадах начальника бюро собівартості, госпрозрахунку та аналізу планово-економічного відділу згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 12 вересня 1997 року, оскільки вона мала економічну освіту і працювала за фахом на цих посадах, які згідно Класифікатору професій відносяться до економічних професій (лист Міністерства праці та соціальної політики України від 12 липня 2010 року на а.с.137).
Обставини роботи позивачки по цих професіях в Чернівецькому об'єднанні «Електронмаш» та правомірність включення цього стажу роботи у вислугу років, яка дає підстави для нарахування надбавки, підтвердили в судовому засіданні свідки ОСОБА_2 та ОСОБА_3
Таким чином, стаж роботи для отримання надбавки за вислугу років ОСОБА_1 визначено 25 років 02 місяці 7 днів станом на 01 січня 2002 року рішенням комісії ДПА в Чернівецькій області, оформленого протоколом, передано керівнику, який на його підставі видав наказ, що відповідає вимогам Порядку виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 12 вересня 1997 року (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України № 1336 від 25 серпня 1998 року).
Стаж роботи позивачки ОСОБА_1 на державній службі становить 10 років 1 місяць 3 дні, загальний трудовий стаж, що дає право на одержання винагороди за вислугу років - 25 років 2 місяці 7 днів.
Під час роботи в органах державної податкової служби позивачка ОСОБА_1 отримувала винагороду за вислугу понад 25 років, що передбачена згідно Порядку виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 12 вересня 1997 року, в розмірі 40% посадового окладу та надбавки за спеціальне звання, з яких сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
01 лютого 2003 року позивачка ОСОБА_1 звернулась до відповідача управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці, правонаступником якого є управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях, з заявою про призначення їй пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Протоколом № 176595 від 03 лютого 2003 року управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці, правонаступником якого є управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях, позивачці ОСОБА_1 призначено пенсію державного службовця з 01 лютого 2003 року (копія протоколу на а.с.252). Загальний трудовий стаж позивачки на час призначення пенсії становив 40 років 3 місяці 28 днів, в тому числі на державній службі 10 років 1 місяць 3 дні. При обчисленні розміру пенсії позивачці ОСОБА_1 було враховано надбавку за вислугу років в розмірі 20% посадового окладу та надбавки за ранг відповідно до ст. 33 ч.5 Закону України «Про державну службу», виходячи із стажу роботи на державній
службі 10 років 1 місяць 3 дні.
Розпорядженням № 176595 від 23 березня 2008 року управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці, правонаступником якого є управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях, позивачці ОСОБА_1 згідно її заяви зроблено перерахунок пенсії з 01 лютого 2008 року з врахуванням загального трудового стажу 40 років 3 місяці 28 днів, в тому числі на державній службі 10 років 1 місяць 3 дні, яким не враховано надано позивачкою довідку № 2268/10/05-14 від 17 березня 2008 року (копія на а.с.8-10, 253-254) та не включено в суму заробітної плати для перерахунку пенсії винагороду за вислугу років в розмірі 40% посадового окладу з урахуванням доплати за спеціальне звання.
Відповідно до ст. 37 ч.1 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії.
Згідно пунктів 3, 6 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31 травня 2000 року посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, власний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначення пенсії відповідно до законів, зазначених у пункті 1 цієї постанови, тобто Закону України «Про державну службу», враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії. У всіх випадках призначення (перерахунку) пенсій заробіток для обчислення пенсії не може перевищувати сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, на момент призначення (перерахунку) пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 12 вересня 1997 року затверджено «Порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання», відповідно до положень якого винагорода за вислугу років виплачується посадовим особам органів державної податкової служби залежно від стажу роботи і обчислюється у відсотках, виходячи з посадового окладу та надбавки за спеціальне звання. Нарахування та виплата винагороди за вислугу років проводяться щомісяця за фактично відпрацьований час у межах встановленого фонду оплати праці. Винагорода за вислугу років враховується при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства.
Таким чином, винагорода за вислугу років, встановлена посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, є частиною заробітної плати зазначених посадових осіб, виплачується за рахунок та у межах фонду оплати праці, передбаченого органам державної податкової служби в Державному бюджеті України, враховується при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на неї нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинна враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсію державного службовця. Відповідач при здійсненні перерахунку пенсії позивачці ОСОБА_1 не врахував цих положень законодавства, безпідставно визначив надбавку за вислугу років в розмірі 20% до посадового окладу з урахуванням доплат за ранг, врахувавши тільки стаж державної служби позивачки 10 років 1 місяць 3 дні, чим порушив її право на отримання пенсії в передбаченому законом розмірі.
Статтею 33 Закону України «Про державну службу» визначено умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення, а тому, якщо державний службовець під час перебування на державній службі отримував винагороду (надбавку) за вислугу років в розмірі 40% до посадового окладу з урахуванням доплат за ранг (спеціальне звання), то зазначений розмір цієї винагороди (надбавки) повинен бути врахований і при обчисленні пенсії державного службовця.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання нечинним розпорядження № 176595 від 23 березня 2008 року про перерахунок пенсії та зобов'язання відповідача управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях провести перерахунок неправильно призначеної пенсії та призначити пенсію державного службовця, включивши в суму заробітної плати для обчислення пенсії винагороду за вислугу років в розмірі 40% посадового окладу з урахуванням доплати за ранг з 01 лютого 2008 року є обґрунтованими і підлягають до задоволення.
При цьому суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобов'язання відповідача управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях провести перерахунок пенсії з врахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 40% посадового окладу та виплатити їй недонараховану пенсію з 01 лютого 2003 року по 01 лютого 2008 року задоволенню не підлягають, оскільки розпорядження (протокол) № 176595 від 03 лютого 2003 року про призначення пенсії судом не визнано нечинним і підстав для такого перерахунку пенсії та її виплати за цей період немає.
Також суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобов'язання відповідача при черговому перерахунку пенсії враховувати надбавку за вислугу років в розмірі 40% від посадового окладу та доплати за ранг задоволенню не підлягають, оскільки порушення таких прав позивачка ще не зазнала, а будь-яких доказів щодо можливого порушення в майбутньому її пенсійних прав суду не надано, тим більше, що відповідно до вимог ст.2 ч.1 КАС України захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення, чого судом встановлено не було.
На підставі викладеного, ст.ст. 8, 19, 22, 46, 55, 92 Конституції України, ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 12 вересня 1997 року (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України № 1336 від 25 серпня 1998 року) «Про порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання», постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31 травня 2000 року, керуючись ст.ст. 6, 7, 9, 11, 71, 86, 158-163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати нечинним розпорядження управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці № 176595 від 23 березня 2008 року про перерахунок пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати відповідача управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях провести ОСОБА_1 перерахунок призначеної пенсії державного службовця, включивши в суму заробітної плати для обчислення пенсії надбавку за вислугу років в розмірі 40% посадового окладу та доплату за ранг, з 01 лютого 2008 року та виплатити недоплачену пенсію за цей період.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом десяти днів з дня отримання її копії до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівців.
СУДДЯ Л.К.КИРИЛЮК