КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про повернення позовної заяви
14 жовтня 2012 року 2а-4831/12/1070
Суддя Київського окружного адміністративного суду Виноградова О.І., розглянувши
позовну заяву ОСОБА_1 до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 98 про визнання протиправними дій, скасування постанови від 8 жовтня 2012 р. № 19 в частині та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
13 жовтня 2012 р. о 15 год 05 хв. до Київського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з позовом до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 98 про визнання протиправними дій щодо прийняття необґрунтованого рішення про дострокове припинення повноважень ОСОБА_1 як члена дільничної виборчої комісії №321074, скасування постанови від 8 жовтня 2012 р. №19 в частині дострокового припинення повноважень ОСОБА_1 як члена дільничної виборчої комісії № 321074 та зобов'язання поновити на посаді члена дільничної виборчої комісії № 321074.
Згідно з вимогами п. 4 ч. 1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства і чи підсудна позовна заява даному адміністративному суду.
Як убачається із позовної заяви, копії паспорта та копії оскаржуваної постанови, позивачем у справі є член дільничної виборчої комісії № 321074 в особі представника ОСОБА_2, яка діє на підставі угоди про надання правової допомоги від 4 жовтня 2012 р.
Особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій, визначено у ст.172 КАС України.
Так, відповідно до вимог ч. 1 цієї статті право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідно виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціатива група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Як убачається з ч. 2 ст. 172 КАС України, виборець (громадянин, який має право голосу у відповідних виборах або референдумі) може оскаржити рішення, дію чи бездіяльність виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, якщо таке рішення, дія чи бездіяльність порушує виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму його особисто.
Згідно з вимогами ст. 12 Закону України "Про вибори народних депутатів України" від 17 листопада 2011 р. № 4061-VІ (далі - Закон № 4061-VІ) суб'єктами виборчого процесу є: виборець; Центральна виборча комісія, а також інша виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону; партія, що висунула кандидата у депутати; кандидат у депутати, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом; офіційний спостерігач від партії, яка висунула кандидатів у депутати у загальнодержавному окрузі, від кандидата у депутати в одномандатному окрузі, від громадської організації, який зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом.
Тобто, наведені норми встановлюють вичерпний перелік осіб, які мають право звернутися з відповідним позовом до суду щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів виконавчої влади, серед яких член дільничної виборчої комісії відсутній.
Отже, особа, яка звернулася з позовом - ОСОБА_1, як член дільничної виборчої комісії, не є суб'єктом виборчого процесу.
До того ж судом враховано, що у позовній заяві не зазначено про порушення ОСОБА_1 особистих виборчих прав або інтересів щодо участі у виборчому процесі як виборця.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 108 Закону № 4061-VI кандидат у депутати, зареєстрований у встановленому Законом порядку, партія - суб'єкт виборчого процесу, в особі її керівника, представника партії у Центральній виборчій комісії, уповноваженої особи партії чи іншої особи, уповноваженої рішенням центрального керівного органу партії, довірена особа кандидата у депутати, офіційний спостерігач, виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону, виборець, чиї особисті виборчі права або охоронювані законом інтереси щодо участі у виборчому процесі, у тому числі на участь у роботі виборчої комісії чи на здійснення спостереження, порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта оскарження, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею та статтями 109 - 113 цього Закону.
Наведене свідчить, що член дільничної виборчої комісії зі скаргою на зазначені у позовній заяві дії, рішення чи бездіяльність може звернутися саме до виборчої комісії. Названою нормою не передбачено права такої особи на звернення з позовом до суду.
Як убачається з ч. 6 ст. 108 Закону № 4061-VI рішення, дії чи бездіяльність окружної виборчої комісії, її члена може бути оскаржено до суду. Скарга щодо бездіяльності окружної виборчої комісії також може бути подана до Центральної виборчої комісії.
Згідно з вимогами ч. 9 ст. 108 названого Закону рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, членів цих комісій, органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, засобів масової інформації, підприємств, установ, організацій, їхніх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації, кандидатів, їхніх довірених осіб, партій, їхніх посадових осіб та уповноважених осіб, офіційних спостерігачів, що порушують законодавство про вибори, можуть бути оскаржені до суду в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
Названий порядок, у тому числі й перелік суб'єктів оскарження, як вже зазначалося, визначено, зокрема, ч. 1 ст. 172 КАС України.
Крім того, судом взято до уваги, що чинним законодавством чітко визначено перелік осіб, які мають право звернутися з відповідним позовом до суду щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, серед яких член дільничної виборчої комісії відсутній.
Отже, ОСОБА_1 - член дільничної виборчої комісії - не має адміністративно-процесуальної дієздатності для звернення до суду як позивач з вимогами та в порядку ст. 172 КАС України, тобто не наділений повноваженнями звертатися до суду з цим позовом.
Відповідно до вимог п. 3 ч. 3 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо позовну заяву подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності.
З урахуванням викладеного, суддя дійшов висновку, що позовна заява ОСОБА_1 підлягає поверненню.
Керуючись ст.ст. 108, 160, 165, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
у х в а л и в:
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 98 про визнання протиправними дій, скасування постанови від 8 жовтня 2012 р. № 19 в частині та зобов'язання вчинити певні дії повернути позивачу - ОСОБА_1.
2. Копію ухвали разом з доданими до неї документами надіслати ОСОБА_1.
3. Повідомити відповідні виборчі комісії про надходження позовної заяви та про увалене судом рішення.
Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення, а судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.
Суддя Виноградова О.І.